Artykuł sponsorowany Izolacje pianką natryskową

Izolacje pianką natryskową

W ostatnich latach zauważyć można, że specjaliści coraz częściej wykonują izolacje natryskowe. Dokonuje się ich poprzez wykorzystanie pianki poliuretanowej. Za pomocą tego materiału możliwe jest zaizolowanie niemalże wszystkich elementów domu. Pianka poliuretanowa pozwala także na wykonywanie ociepleń w krótkim czasie, a do tego można bezproblemowo używać jej do izolacji trudno dostępnych miejsc.

Rodzaje piany natryskowej i ich właściwości

Pianka natryskowa, inaczej nazywana poliuretanową to materiał, który wytwarzany jest ze specjalnych składników. Do jej nanoszenia niezbędny jest agregat przeznaczony do rozprowadzania pianki. W związku z tym bez niego nie jesteśmy w stanie wykorzystać pianki natryskowej w odpowiedni sposób, jednakże wiele firm budowlanych, np. firma Skibator z Włocławka oferuje usługi związane z izolacjami natryskowymi.

Fachowcy zajmujący się izolacjami natryskowymi używają dwóch rodzajów piany poliuretanowej. Pierwszym z nich jest piana zamkniętokomórkowa, którą tworzą mikroskopijne zamknięte pęcherzyki. Właściwościami zbliżona jest do polistyrenu XPS. Ten rodzaj piany stosować można w miejscach podobnych, gdzie wykorzystuje się styropian i płyty poliuretanowe. Piana zamkniętokomórkowa jest materiałem lekkim, jej waga wynosi około 35-60 kg/m3. Poza tym cechuje się ona dobrą izolacyjnością termiczną i nie jest paroprzepuszczalna. Zaletą tej piany jest odporność na wodę. Po wyschnięciu staje się sztywna i twarda.

Drugim rodzajem pianki natryskowej jest piana otwartokomórkowa, która swoją budową nieco przypomina gąbkę. Podobnie jak piana zamkniętokomórkowa, również cechuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, chociaż są Ne nieco gorsze. Z kolei jej waga jest dużo niższa, ponieważ ciężar tego materiału to zaledwie 8-10 kg/m3. Pianka otwartokomórkowa jest paroprzepuszczalna. To sprawia, że znajduje ona zastosowanie w miejscach, gdzie używa się wełny mineralnej. Materiał ten jest elastyczny i bardziej nasiąkliwy od pianki zamkniętokomórkowej, w związku z tym, gdy używamy jej na poddaszach lub do ocieplania ścian należy dokonać paroizolacji ścian od wewnątrz.


Docieplanie pianką poliuretanową

Pianka natryskowa posiada dobrą przyczepność i mały ciężar. To sprawia, że można ją wykorzystywać na starych izolacjach oraz warstwach wykończeniowych. Materiał ten zastosować można np. termomodernizacji budynków lub do ich dociepleń. Dzięki silnym rozprężeniom idealnie nadaje się do docieplania trójwarstwowych ścian, gdzie wypełnia luki między murami.

Piankę poliuretanową wykorzystuje się również w miejscach, gdzie trudno jest ułożyć tradycyjne materiały izolacyjne, np. styropian i wełnę mineralną. Dzięki metodzie jej nakładania, pianka dostaje się niemal wszędzie, a to sprawia, że lepiej wypełnia niektóre miejsca od tradycyjnych materiałów izolacyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas