Materiał Partnera Czym jest izolacja o nazwie „biała wanna”?

Czym jest izolacja o nazwie „biała wanna”?

Każdy nowo budowany obiekt, niezależnie od rodzaju technologii, w której powstaje, wymaga zastosowania skutecznej izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Chroni ona wnętrze budynku przed zawilgoceniem oraz zabezpiecza konstrukcję żelbetonową przed zgubnym działaniem wody, które prowadzi do korozji betonu i zbrojenia. „Biała wanna” to jedna z najbardziej skutecznych hydroizolacji. Co ją wyróżnia?

Charakterystyka technologii „białej wanny”

„Biała wanna” to hydroizolacja bezpowłokowa w wylewanej konstrukcji żelbetonowej, której zadaniem jest zabezpieczenie konstrukcji przed wilgocią bez konieczności stosowania dodatkowej warstwy uszczelniającej. Jak informuje specjalista z firmy ATP Hydroizolacje:

„Największą trudnością w zastosowaniu tej technologii jest dobór odpowiedniej receptury mieszanki betonowej. Mimo wszystko biała wanna to znakomita alternatywa dla technologii powłokowej. Jeśli zostanie wykonana zgodnie z restrykcyjnymi normami, zapewnia najwyższą klasę wodoszczelności obiektu”.

Jak tworzy się hydroizolację o nazwie „biała wanna”?

Wykonanie „białej wanny” jest procesem skomplikowanym i wieloetapowym. Działanie to musi się odbyć przy ścisłej współpracy między inwestorem, projektantami obiektu, wykonawcą oraz wytwórcą mieszanki betonowej. Jeśli chodzi o kolejność wykonywania prac, to pokrótce prezentuje się ona następująco:

  • konsultacja z inwestorem i sprawdzenie założeń projektowych,

  • przygotowanie kosztorysu prac,

  • przekazanie inwestorowi wymogów technologicznych,

  • określenie receptury mieszanki betonowej,

  • wykonawstwo, kontrola i nadzór prac betoniarskich, wliczając w to nieustanną kontrolę konsystencji mieszanki betonowej,

  • uszczelnienie przerw roboczych oraz dylatacyjnych,

  • obecność wykonawcy przy odbiorze częściowym i końcowym konstrukcji budowlanej,

  • udzielenie gwarancji na wykonaną hydroizolację.

Jakie są największe zalety zastosowania technologii „białej wanny”?

Największą zaletą „białej wanny” jest fakt, że prace montażowe można realizować niezależnie od warunków atmosferycznych. Mieszanka betonowa użyta do wykonania hydroizolacji pełni jednocześnie dwie istotne funkcje – nośną i uszczelniającą, co skraca czas realizacji inwestycji. Co ważne, wodoszczelność obiektu wzrasta wraz z upływem czasu, a inwestor nie musi przejmować się koniecznością konserwacji hydroizolacji. Nawet jeśli, w konstrukcji pojawią się jakieś nieszczelności, fachowcy zlokalizują je bez trudu, ponieważ tworzą się one zwykle w obrębie rysy. Na koniec warto jeszcze dodać, że zastosowanie technologii „białej wanny” umożliwia swobodne kształtowanie bryły budynku.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas