Artykuł sponsorowany Instalacja hydroforowa w pigułce

Instalacja hydroforowa w pigułce

Chociaż większość działek posiada przyłącze do sieci wodno-kanalizacyjnej, niektórzy muszą korzystać z innych rozwiązań, chociażby zaopatrując się w niezbędną do funkcjonowania ciecz z ujęć podziemnych. Aby jednak jej czerpanie ze studni głębinowej było w pełni komfortowe, należy zaopatrzyć się w zestaw hydroforowy odpowiadający za utrzymanie stałego ciśnienia wody w instalacji bez względu na to, na jakiej wysokości jest zlokalizowana.

W jaki sposób funkcjonuje instalacja hydroforowa?

Aby poznać sposób działania powyższej instalacji, warto wpierw zapoznać się z jej elementami, a są to kolejno zbiornik ciśnieniowy, presostat, zawory oraz pompa – zasysająca bądź głębinowa. Należy też wspomnieć, iż pod pojęciem hydroforu należy rozumieć zarówno cały zestaw hydroforowy, jak i wspomniany cylindryczny zbiornik, który jest częściowo wypełniony wodą. Jego pozostałą przestrzeń zajmuje z kolei poduszka powietrzna odgrywająca istotną rolę w schemacie działania całego układu bazującym na zjawiskach fizycznych. Przechodząc do konkretów, ciśnienie powietrza spada w sposób automatyczny w chwili przekręcenia kurka, kiedy to następuje transport cieczy wypchniętej ze zbiornika. Gdy osiągnie już wartość minimalną, dochodzi do załączenia pompy i uzupełnienia hydrofora, a ze wzrostem ilości zasysanej wody powietrze zaczyna się sprężać, czemu towarzyszy wzrost ciśnienia. Pompa wyłącza się dopiero, w momencie, gdy te osiągnie pożądaną górną wartość. Za poziom wody w zbiorniku odpowiada presostat stanowiący czujnik analizujący różnicę ciśnień przy odkręceniu kranu. Zawory zaś kontrolują, aby woda wypływała jedynie, kiedy tego potrzebujemy, zapobiegając też cofaniu się ej  z powrotem do studni.

Kwestia wyboru

Stosując hydrofor w budynkach jednorodzinnych, domkach letniskowych lub ogródkach działkowych mamy zagwarantowany jednolity, nieprzerwany strumień wody płynącej z instalacji i to niezależnie od tego, czy mieści się ona na parterze, czy wyższych kondygnacjach. Chociaż do tej pory opisywaliśmy zestaw w kontekście jego użycia przy braku przyłącza do sieci, należy wspomnieć, iż nic nie stoi na przeszkodzie, aby go zamontować, nawet jeśli taki dostęp posiadamy, lecz ciśnienie wody jest dalekie od optymalnego. Tego typu zadania najlepiej zlecić specjalistom, gdyż samodzielne podłączenie sprzętu to tylko pozornie łatwa sprawa. Gwarancję rzetelnie wykonanego zadania zyskujemy, korzystając chociażby z usług firmy Hydrotech Zakład Instalacji Sanitarno Budowlanych, oferującej również między innymi instalację systemów grzewczych czy klimatyzacyjnych.

Wybór hydroforu nigdy nie powinien stanowić dzieła przypadku. Jego pojemność trzeba dostosować do licznych czynników, w tym rozmiaru posiadanej instalacji. Nasze błędne decyzje w tej kwestii przyczyniają się zwłaszcza do ograniczenia żywotności pompy, która będzie wykonywała zbyt dużą liczbę cykli pracy w ciągu godziny, przekraczając granicę bezpieczeństwa. Zróżnicowana pojemność hydroforów przekłada się na lepsze dopasowanie urządzeń do konkretnych zadań. Dlatego też przy niewielkich potrzebach, można śmiało postawić na kompaktowe modele, które zmieszczą się nawet pod zlewozmywakiem. Mniejsze zbiorniki najczęściej wyposażone są w specjalną membranę oddzielającą ciecz od ściany urządzenia, co ogranicza ryzyko korozji. Decydując się na zestaw hydroforowy, szczególną uwagę należy przyłożyć ponadto do samego rodzaju pompy. W sytuacji, gdy lustro wody jest położone głęboko, z dostarczeniem wody do zbiornika poradzi sobie jedynie pompa głębinowa, która z racji zanurzenia charakteryzuje się niemalże niesłyszalną pracą. Z kolei pompa zasysająca może pobrać wodę z głębokości do 7 m, a ze względu na umieszczenie poza zbiornikiem generuje dużo większy hałas,

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas