Możliwe problemy z montażem przyłączy i wyborem instalacji CO
Budowa i remontBudowa własnych czterech kątów wiąże się wieloma trudnościami które trzeba przezwyciężyć, mnóstwem pozwoleń które trzeba będzie załatwić oraz wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, które ciężko było przewidzieć. Do jednej grupy takich właśnie sytuacji należy uzbrojenie działki we wszelkiego rodzaju sieci, do drugiej montaż nowoczesnej, ekologicznej instalacji centralnego ogrzewania. Niniejszy artykuł w żadnym wypadku nie rości sobie prawa do wyczerpania tego tematu, a jedynie sygnalizuje krótką listę możliwych do napotkania trudności.
Jaka instalacja centralnego ogrzewania?
Nowoczesne budownictwo musi uwzględniać wiele czynników nieobecnych w planach budowlanych jeszcze trzy dekady temu. Coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące standardów energetycznych jakie domy muszą spełniać wymagają zaplanowania odpowiedniego ocieplenia ścian i stropów, montażu okien spełniających wyśrubowane normy energetyczne oraz zapewnienia należytego ogrzewania domu i wody. Na okres od 2017 r. do 2021 r. przyjęta jest ogólna norma w budownictwie domów jednorodzinnych określająca ilość energii nieodnawialnej możliwą do zużycia na 95 kWh na metr kwadratowy w rozliczeniu całorocznym. Obostrzenia takie mają wymóc na budujących aktywniejsze zwrócenie się ku odnawialnym źródłom energii, dlatego właśnie warto zastanowić się nad montażem kolektorów słonecznych i pompy ciepła planując instalację CO. Jak dodaje specjalista z firmy Instalatorstwo Sanitarne i C.O. oraz Handel Hurtowy i Detaliczny Zbigniew Pienkosz, warto to zrobić już teraz, póki wciąż dostępne są bezzwrotne dotacje, ulgi i preferencyjne rozliczanie nadwyżek wyprodukowanej energii z elektrowniami.
Kwestia przyłączy
Wiele nieprzewidzianych kłopotów może sprawić doprowadzenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, gazowych czy prądu. Wynajęcie profesjonalnej firmy budowlano-inżynieryjnej jest z pewnością nieodzowne jeżeli minimum kłopotów jest celem, ale może również nie rozwiązywać wszystkich kłopotów. Roboty ziemne przy budowie sieci wodociągowej mogą być poważnie utrudnione jeśli teren jest podmokły i konieczne będzie osuszenie terenu na czas prowadzonych wykopów i wykonanie tego na przykład metodą igłofiltrów. Tylko w nielicznych przypadkach możliwe jest wykonanie wszystkich przyłączy metodą bezwykopową, co mogłoby teoretycznie rozwiązać większość problemów z podmokłym gruntem. Budowa instalacji gazowej w większej części spoczywa na lokalnym przedsiębiorstwie gazowniczym, na barkach zlecającego pozostaje jedynie wykonanie robót ziemnych. Sprawa nie jest już tak prosta w przypadku prądu elektrycznego, gdyż to po stronie budującego leży obowiązek położenia kabli i instalacji elektrycznej, a elektrownia jedynie podłącza ją do sieci energetycznej. Jak widać z tego krótkiego zestawienia, na drodze budujących jest wiele kłód do obejścia, ale z właściwą, profesjonalną firmą można wszystkie problemy pokonać.