Artykuł sponsorowany Instalacje sanitarne – o czym pamiętać przed ich montażem?

Instalacje sanitarne – o czym pamiętać przed ich montażem?

Instalacje sanitarne to systemy zarówno doprowadzania ciepłej i zimnej wody, jak i odprowadzania zużytej, czyli kanalizacji. Oprócz zasad związanych z montażem samych instalacji wodnych znaczenie ma również obecność innych instalacji, takich jak system grzewczy, których rodzaj wpływa na rozmieszczenie dostępu do wody w pomieszczeniach. Warto dowiedzieć się więcej o rodzajach instalacji sanitarnych przed rozpoczęciem projektowania domu. 

Najważniejszy element – rury

Przed wykonaniem instalacji sanitarnej trzeba będzie wybrać rury, które zostaną zamontowane w naszym domu. Istnieją dwa rodzaje tych elementów: wykonane z miedzi lub tworzywa. Najlepsze rozwiązanie w wyborze rur do instalacji sanitarnych pomogą nam wybrać specjaliści z firmy zajmującej się ich wykonaniem, jednak warto poznać ich podstawowe cechy. Rury miedziane mają jedną zasadniczą wadę – ulegają korozji pod wpływem wysokiego poziomu dwutlenku węgla, jonów siarczanowych oraz związków manganu i amoniaku w wodzie. Niszczą się również przez kontakt z urządzeniami aluminiowymi lub wykonanymi ze stali ocynkowanej. Nie zmienia to faktu, że posiadają właściwości zapobiegające namnażaniu się bakterii. Rury wykonane z tworzywa z kolei nie korodują  i nie tworzą się w nich osady. Dodatkowym plusem jest ich lekkość i idąca za nią łatwość transportu i montażu. Mają one jednak ograniczoną wytrzymałość termiczną, co będzie problematyczne przy montażu urządzenia do podgrzewania wody. Nie powinno się ich umieszczać w instalacjach z kotłami na paliwa stałe lub kominkiem z płaszczem wodnym. Wtedy wybór powinien paść na rury miedziane.

Montaż armatury podtynkowej

Rury należące do systemu doprowadzania wody i do instalacji kanalizacyjnej ukrywa się poprzez montaż armatury podtynkowej. Firmy takie jak Prunam Zakład instalacji sanitarnych, grzewczych i gazowych zajmują się odpowiednim rozmieszczeniem poszczególnych elementów systemu podtynkowego na ścianach. Główną zaletą baterii podtynkowych są większe możliwości aranżacji wnętrza. Elementy, które go nie zdobią, będą niewidoczne. Z tego względu ten rodzaj armatury sprawdza się szczególnie w niewielkich łazienkach. Widoczne są jedynie uchwyty, czyli tylko elementy, które są nam na co dzień potrzebne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas