Materiał Partnera Na czym polega projektowanie przyłączy gazowych do domu jednorodzinnego?

Na czym polega projektowanie przyłączy gazowych do domu jednorodzinnego?

Planując budowę lub generalny remont domu, już na samym początku trzeba wybrać sposób ogrzewania i wykonać dokładny projekt. Bardzo dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zamontowanie ogrzewania gazowego. Zanim rozpocznie się jego montaż, konieczne jest wykonanie projektu instalacji oraz przyłącza gazowego. W tym artykule podpowiemy Ci na co zwrócić szczególną uwagę, chcąc zaprojektować przyłącze gazowe do domu. 

Dlaczego ogrzewanie gazowe domu to dobry pomysł?

Ogrzewanie gazowe w domu niesie ze sobą szereg korzyści, począwszy od niskich kosztów eksploatacyjnych, poprzez łatwość obsługi, a skończywszy na możliwości ustawienia i utrzymania stałej temperatury w każdym pomieszczeniu. Co więcej, instalacja gazowa jest rozwiązaniem ekologicznym, gdyż nie powoduje zanieczyszczenia środowiska. Pozwala utrzymać czystość oraz wpływa na oszczędność czasu, a urządzenia wchodzące w skał instalacji mają wysoką sprawność. Aby zamontować w domu ogrzewanie gazowe, konieczne jest wcześniejsze zaprojektowanie przyłącza gazowego i instalacji gazowej, a następnie montaż wszystkich elementów składowych.

Co zawiera projekt przyłącza gazowego?

Projekt przyłącza gazowego musi zostać wykonany przez specjalistę, posiadającego konieczne uprawnienia, potwierdzone wpisem do rejestru zakładu gazowniczego. Jeżeli projekt architektoniczno-budowlany budynku nie uwzględniał wcześniej montażu instalacji gazowej, to najlepiej wykonać od razu łączny projekt przyłącza i wewnątrzbudynkowej instalacji gazowej. Przyłącze daje możliwość podłączenia budynku do zewnętrznej sieci gazowej lub korzystania z gazu, przechowywanego na działce, w specjalnych zbiornikach (naziemnych lub podziemnych), których wielkość jest dobierana do powierzchni domu.

W przypadku, gdy w okolicy znajduje się gazociąg, to rury do przyłącza, układa się pod ziemią na głębokości 1m, ze spadkiem 4mm na 1 m.  Gaz do domu od przyłącza płynie przez specjalne rury o średnicy DN32, wykonane z polietylenu. Wszystkie elementy tego projektu muszą spełniać warunki przyłączenia do sieci gazowej, wskazane przez dostawcę gazu. Bardzo ważną kwestią jest zwrócenie uwagi, czy wykonawca przyłącza gazowego i instalacji posiada konieczne uprawnienia budowlane w zakresie eksploatacji urządzeń i sieci gazowych.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowanie przyłącza gazowego?

W przypadku przyłącza gazowego, bardzo ważne jest zachowanie bezpieczeństwa, poprzez dokładną szczelność wszystkich elementów, wchodzących w skład całej instalacji gazowej. Usługę projektowania przyłącza gazowego należy zlecić doświadczonej i renomowanej firmie Promal z Przeźmierowa, która wykona wcześniejsze rozeznanie budynku, sprawdzi jego warunki techniczne, a także uwzględni moc przyłączeniową oraz przewidywane roczne zapotrzebowanie na paliwa gazowe. Specjaliści z firmy Promal posiadają najwyższe kompetencje doskonale poradzą sobie ze wszystkimi aspektami projektu, uwzględniając wszystko co konieczne, z największą starannością i dbałością o detale.

Opracowanie:

Promal Sp. z o.o. Sp.k.

Przeźmierowo , Lotnicza 61

Podziel się