Materiał Partnera Hydroizolacja dachu płaskiego. Co warto wiedzieć?

Hydroizolacja dachu płaskiego. Co warto wiedzieć?

Dachy płaskie to rozwiązanie od lat stosowane w konstrukcji obiektów użytkowych, biurowych oraz bloków mieszkalnych. Obecnie coraz częściej występuje również w budownictwie jednorodzinnymi, znajdującym się pod coraz większym wpływem nowoczesnego minimalizmu i prostych geometrycznych form. Choć dach płaski jest pod wieloma względami funkcjonalny, to jego zabezpieczenie przed wilgocią może okazać się trudniejsze, niż w przypadku dachów skośnych.

Jak zabezpieczyć dach płaski?

Powszechnie stosowaną w budownictwie metodą zabezpieczania wewnętrznej struktury dachu przez wodą opadową, jest wykonanie izolacji z powłok nieprzepuszczalnych pod postacią papy, folii lub innych materiałów. W przypadku dachów płaskich metoda ta nie jest jednak zbyt skuteczna. Dlaczego? Ponieważ minimalny spadek dachu powoduje, że woda nie jest z niego odprowadzana tak skutecznie, jak z dachu skośnego. Szczeliny obecne między połaciami izolacji z wymienionych materiałów to miejsca, przez które wilgoć w takiej sytuacji może przenikać w głąb konstrukcji. Innym, bardziej skutecznym rozwiązaniem są hydroizolacje w płynie, które tworzą jednolitą, trwałą i doskonale szczelną powłokę zabezpieczającą dach.

W jaki sposób stosowane są hydroizolacje w płynie?

Jednym z wiodących producentów płynnych hydroizolacji dachowych jest marka Alchimica. Schemat stosowania tego typu produktów omówimy na podstawie opracowanego przez firmę systemu Hyperdesmo. Pierwszym etapem prac jest przygotowanie podłoża, które powinno zostać dokładnie oczyszczone z kurzu, pyłu, smarów etc.. Jest to bardzo ważne, ponieważ zanieczyszczenia osłabiają przyczepność powłoki do nawierzchni. Jeśli hydroizolacja ma zostać naniesiona na podłoże betonowe, aplikacja powinna nastąpić najwcześniej po upłynięciu 28 dni od momentu jego wykonania. Na przygotowane podłoże w pierwszej kolejności nakładana jest warstwa gruntu, którego zadaniem jest aktywowanie podłoża i poprawa przyczepności kolejnych warstw izolacji. Następnie przy użyciu masy poliuretanowej wypełnia się kąty wewnętrzne dachu oraz dylatacje. Po wykonaniu tych etapów możliwe jest nałożenie właściwej hydroizolacji w płynie, która po zastygnięciu tworzy elastyczną, trwałą powłokę. Zalecane jest na tym etapie użycie akceleratora, czyli preparatu, który przyspiesza schnięcie hydroizolacji. Ponadto dla zwiększonej ochrony przez czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy ścieraniem stosuje się dodatkową warstwę zabezpieczającą.

Jak należy nakładać hydroizolację w płynie?

Przy aplikacji warstw powłoki hydroizolacyjnej należy dokładnie stosować się do instrukcji producenta. O czym powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim o tym, żeby produkty do wykonania hydroizolacji dobrać do właściwości dachu – warto w tym celu skorzystać z pomocy specjalisty. Prace należy wykonywać w odpowiednich warunkach pogodowych – temperaturze powietrza od 5 do 35 stopni i wilgotności względnej nie przekraczającej 95%. Ponadto należy unikać nakładania powłok w czasie opadów deszczu i śniegu. Do wykonania powłoki możemy używać zwykłego sprzętu malarskiego (wałki, pędzle), jak i specjalnych agregatów natryskowych. Należy pamiętać o odpowiedniej ochronie ciała – zalecane są kombinezony oraz rękawice ochronne.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas