Artykuł sponsorowany Historia kompozytowych obiektów mostowych w Polsce

Historia kompozytowych obiektów mostowych w Polsce

Historia obiektów mostowych wznoszonych w Polsce z wykorzystaniem gotowych prefabrykatów betonowych sięga lat 50. ubiegłego wieku. Zerknijmy, jakie charakterystyczne elementy pojawiły się na przestrzeni lat w polskiej produkcji i opowiedzmy, dlaczego przez pewien czas ograniczono stosowanie prefabrykatów w mostownictwie, by później stosunkowo szybko do nich wrócić. Spójrzmy też na przykład nowoczesnego rozwiązania systemowego.

Od belkowych prefabrykatów po zaawansowane rozwiązania kompozytowe

Opowieść o historii kompozytowych obiektów mostowych w Polsce należy bez wątpienia zacząć od stosowania prefabrykatów wzorowanych na zagranicznych rozwiązaniach w latach 50. ubiegłego wieku. Były to przede wszystkim belki z betonu sprężonego. Polskie belki-prefabrykaty do budowy obiektów mostowych, których technologie rozwinęły się w ubiegłym wieku to przede wszystkim belki typu Kujan, WBS, Płońsk, Gromnik, belki korytkowe π oraz belki typu Wągrowiec (wymienione w takiej kolejności, w jakiej technologie pojawiały się na przestrzeni lat).

Niestety jak to zwykle bywało w XX wieku z masową produkcją, jakość prefabrykatów nie była dobra. To kwestia niskiej jakości materiałów oraz niskiej jakości wykonania. W latach 90. zaczęto ograniczać stosowanie prefabrykatów do budowy obiektów mostowych, by już w pierwszej dekadzie kolejnego wieku to nich wrócić. Jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, że dzięki coraz większym możliwościom technicznym i technologicznym, dziś produkuje się prefabrykaty super jakości, które docelowo stanowią elementy spójnych kompozytów.

Konstrukcje z prefabrykowanych elementów łukowych i nie tylko

Obecnie jednym z coraz częściej stosowanych systemów obiektów prefabrykowanych w mostownictwie są konstrukcje z żelbetowych prefabrykowanych elementów łukowych. Konkretne rozwiązanie: prefabrykowane sklepienia łukowe optemARCH firmy Optem z Gdańska. Prefabrykaty te mogą mieć różne rozpiętości, grubości i różne strzałki łuku, przez co można je zaadaptować do wymaganej geometrii – do konkretnych projektów. Żelbetowe łuki optemARCH stanowią część kompletnych konstrukcji, których uzupełnieniem są wylewane na mokro zamki. Betonowe prefabrykaty łukowe, którym się przyglądamy, mogą być osadzone na podporach prefabrykowanych lub na podporach monolitycznych. Warto też wspomnieć o jeszcze jednym rozwiązaniu: to prefabrykaty ramowe optemFRAME, „młodszy brat” optemARCH.

Zastosowanie prefabrykatów to nie tylko kwestia jakości (docelowe parametry techniczne uzyskiwane w procesie produkcyjnym itp.), ale też szybszego czasu realizacji obiektu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas