Artykuł sponsorowany Hala stalowa – od czego zależą jej wymiary?

Hala stalowa – od czego zależą jej wymiary?

Najogólniej rzecz ujmując, wymiary geometryczne hali stalowej są w pierwszej kolejności pochodną jej przeznaczenia, a dalej zależą także od rozwiązań koniecznych do wykonania w niej instalacji technicznych, ciągów transportowych oraz do ustawienia w niej wszystkich urządzeń technologicznych. To jednak nie wszystko. Jest jeszcze kilka innych ważnych czynników, które  decydują o ostatecznych rozmiarach takiej budowli.


Przeznaczenie hali zasadniczym wyznacznikiem jej wymiarów

Nie ulega wątpliwości, iż hale stalowe podobnie jak wszystkie inne budowle stawiane są „na miarę”, bo przecież jeśli mają służyć konkretnym celom, to ich wymiary muszą tak zostać dobrane, by przewidziane do wykonywania w nich zadania, mogły być bez przeszkód realizowane. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obiektów przemysłowych, w których instaluje się szereg różnorodnych urządzeń i maszyn. Mogą to być np. taśmy produkcyjne, suwnice, obrabiarki itp. Najwyraźniej możemy uzmysłowić sobie to, o czym tutaj mówimy, wyobrażając sobie wspomniane suwnice. Ich instalowanie, a później praca wymaga i odpowiedniej wysokości i wystarczająco dużej długości hali. Podobnie jest z instalowaniem wszelkiego innego oprzyrządowania technologicznego. Główne wymiary hali, a więc jej wysokość, szerokość i długość muszą zapewniać bezpieczną pracę wszystkich urządzeń i maszyn, jak i bezkolizyjny transport wewnętrzny.

O tym, od czego jeszcze zależą wymiary hal stalowych, dowiadujemy się w firmie Profix z Krakowa.


Zasada typizacji wymiarów

Przy projektowaniu hal stalowych, głównie ze względów ekonomicznych, przyjmuje się zasadę typizowania jej rozmiarów. Polega to na tym, że w wymiarowaniu hali w poszczególnych kierunkach stosuje się stałe moduły jednostkowe, a także stały rozstaw poszczególnych rzędów słupów wydzielających tzw. nawy. Celem takiego postępowania jest zmniejszenie kosztu produkcji potrzebnych do budowy hali stalowej kształtowników, profili i poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Jak wiadomo wytworzenie długiej serii tych samych elementów, jest znacznie tańsze od produkcji jednostkowej. Dążąc do zoptymalizowania kosztów budowy hal, projektanci kierują się też inną przesłanką, a mianowicie dostępnością rynkową pewnych materiałów o typowych rozmiarach. Przykładem mogą tutaj być, stosowane na ścianach osłonowych hal płyty warstwowe, które są produkowane w określonych modułach. Uwzględnienie w projekcie rozmiarów tych modułów daje dodatkowe oszczędności.

Tak więc ostateczne wymiary hali stalowej są zawsze wypadkową wzajemnych uzgodnień pomiędzy inwestorem i jej projektantami.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas