Artykuł sponsorowany W jaki sposób są ogrzewane hale namiotowe?

W jaki sposób są ogrzewane hale namiotowe?

Panujący w naszym kraju klimat sprawia, że większość obiektów przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi musi być wyposażona w wydajne źródło ogrzewania, pozwalające na zapewnienie odpowiedniego poziomu komfortu termicznego. Dodatkowe ogrzewanie często musi być używanie nie tylko zimą, ale również wczesną wiosną czy późną jesienią. Dogrzewania zwykle wymagają również hale namiotowe eksploatowane w tych okresach.

Zastosowania hal namiotowych wymagające utrzymywania komfortu termicznego

Przedsiębiorcy działający w różnych branżach związanych z produkcją, magazynowaniem,  handlem, organizacją i obsługą wszelkiego rodzaju imprez plenerowych, eventów, wystaw, targów i konferencji często poszukują ekonomicznych rozwiązań pozwalających na budowę obiektu o dużej kubaturze, który będzie stosunkowo tani w budowie i utrzymaniu. Jednymi z popularniejszych typów obiektów sprawdzających się w takich zastosowaniach okazują się hale namiotowe. Są niezastąpione przy wszystkich rodzajach działalności okresowej i sezonowej, nadają się jednak również do wykorzystania całorocznego. Zaletami hal namiotowych są możliwość bardzo szybkiego ustawienia w wybranej lokalizacji, ograniczone wymagania, jeśli chodzi o nośność gruntu i jego wcześniejsze przygotowanie, a także łatwa eksploatacja również w chłodniejszych porach roku, związana z możliwością zainstalowania wydajnego systemu ogrzewania – wyjaśnia przedstawiciel firmy KMB Hale Namiotowe, która specjalizuje się w dostarczaniu i obsłudze hal namiotowych do organizacji eventów oraz dla działalności przemysłowej.

W przypadku hal wykorzystywanych przy organizacji imprez okolicznościowych, kulturalnych, sportowych, a także działalności wystawienniczo-handlowej najpopularniejszym rodzajem obiektów są hale namiotowe z dachem i ścianami wykonanymi z wytrzymałych materiałów w postaci tworzywa sztucznego, głównie tkanin z PVC. Hale tego typu są oferowane w różnych rozmiarach – od niewielkich pawilonów przydatnych przy urządzaniu imprez rodzinnych czy spotkań towarzyskich, przez spore hale używane do obsługi większych uroczystości oficjalnych, prezentacji biznesowych i imprez integracyjnych, aż po obiekty o dużej kubaturze przeznaczone do obsługi wydarzeń kulturalnych – koncertów, wystaw, akcji charytatywnych czy różnego typu zawodów sportowych. W zależności od specyfiki imprezy takie hale mogą być budowane jako zamknięte lub częściowo otwarte, można też wyznaczać w nich różne strefy, np. związane z działaniem zaplecza technicznego podczas koncertu, części dla obsługi przy imprezach wymagających świadczenia usług cateringowych czy osobnych pomieszczeń dla zawodników i sędziów niezbędnych w ramach zawodów sportowych.

Równie wielką popularnością cieszą się hale namiotowe przeznaczone do prowadzenia działalności przemysłowej. W tym przypadku najczęściej wybieranymi typami obiektów są konstrukcje z trwałą, wylewaną z betonu posadzką, ścianami wykonanymi w technologii płyty warstwowej oraz tkaninowym dachem, najczęściej z wytrzymałego i szczelnego PVC. Rodzaj posadzki jest zwykle dobierany do typu działalności – może to być tradycyjna wylewka zapewniająca odpowiednie utwardzenie podłoża czy specjalna posadzka przemysłowa o wysokiej nośności niezbędnej z uwagi na ustawiane w hali maszyny i urządzenia, ale również powierzchnia wysypana zagęszczonym tłuczniem lub żwirem, gdy hala ma być wykorzystywana jako obiekt do przechowywania pojazdów bądź innych urządzeń mobilnych. Użycie płyty warstwowej, która jest zbudowana z dwóch arkuszy blachy przetłaczanych dla uzyskania odpowiedniej sztywności oraz ocynkowanych i lakierowanych w celu zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, a zwłaszcza wilgocią wraz z umieszczoną wewnątrz warstwą materiału termoizolacyjnego gwarantuje zabezpieczenie przed chłodem i utrzymanie ciepła w środku budynku. Dach z tworzywa, poza ochroną przed warunkami atmosferycznymi, stanowi także, dzięki dobrej przepuszczalności promieni słonecznych, sposób na odpowiednie doświetlenie oraz częściowo dogrzanie wnętrza. W wielu przypadkach nieodzowne staje się jednak skorzystanie z dodatkowych systemów grzewczych.

Urządzenia, które mogą być wykorzystywane do ogrzewania hal namiotowych

Sposób ogrzewania hali namiotowej zależy od jej wielkości oraz tego, w jaki jest wykorzystywana. W przypadku hal używanych przy organizacji imprez kluczowym elementem będzie zapewnienie komfortu termicznego uczestnikom konkretnego wydarzenia. Jeśli chodzi o obiekty przemysłowe, często w grę wchodzi też utrzymanie temperatury wymaganej przy przechowywaniu materiałów lub niezbędnej do przeprowadzania procesów technologicznych czy też działania różnych typów maszyn, np. z uwagi na charakterystykę używanych cieczy, smarów oraz chemikaliów. Jeśli w hali na stałe przebywają pracownicy, system ogrzewania musi być w stanie utrzymać temperaturę wymaganą przez przepisy BHP, uzależnioną od rodzaju wykonywanych czynności.

Najprostszy system ogrzewania stosowany w niewielkich halach namiotowych to używanie elektrycznych lub gazowych promienników ciepła. Urządzenia tego rodzaju są w stanie podnieść temperaturę w mniejszych obiektach, ich wadą jest jednak nierównomierna dystrybucja ogrzanego powietrza oraz niewielki zasięg działania. W przypadku większych hal o wiele bardziej efektywne będzie wykorzystanie nagrzewnic, które mogą nie tylko dystrybuować po obiekcie rozgrzane powietrze, ale także dzięki kurtynom powietrznym tworzyć śluzy cieplne. Istnieje wiele rodzajów nagrzewnic, które mogą być użyte w takim przypadku. Przy mniejszej kubaturze mogą się sprawdzić urządzenia elektryczne lub gazowe. Przy większych obiektach równie często są stosowane nagrzewnice olejowe.

Podobne rozwiązania są często wykorzystywane w halach przemysłowych. Ogrzewanie ciepłym powietrzem ma wiele zalet – pozwala na szybkie podniesienie temperatury, wspomaga przepływ powietrza, wspierając funkcjonowanie systemu wentylacyjnego, a często będąc jego integralną częścią, ma niską bezwładność, co przekłada się szybkie grzanie, a także szybkie ochładzanie wnętrza po wyłączeniu urządzeń. W halach przemysłowych o duże kubaturze stosowanie urządzeń elektrycznych, gazowych czy nawet olejowych nie będzie jednak efektywne z uwagi na stosunkowo wysokie koszty pozyskiwanej w ten sposób energii. Tańszą alternatywą okazuje się korzystanie z nagrzewnic wodnych. Urządzenia tego rodzaju również ogrzewają pomieszczenia za pomocą nadmuchu ciepłego powietrza, jest ono jednak ogrzewane za pomocą specjalnego wymiennika ciepła zasilanego gorącą wodą. Oznacza to, że sprzęt tego typu może być podłączony do tradycyjnego kotła centralnego ogrzewania wykorzystującego węgiel kamienny, pellety drewniane lub gaz ziemny, ale również do nowoczesnej pompy ciepła.

Inną możliwością ogrzania hali namiotowej wykorzystywanej w działalności przemysłowej jest montaż promienników podczerwieni. Urządzenia tego rodzaju sprawdzają się w obiektach, w których przebywają pracownicy, nie ma jednak konieczności utrzymywania podwyższonej temperatury powietrza ze względu na wykonywane procesy technologiczne. Promienniki emitują promieniowanie o odpowiedniej długości fali między 780 nm a 1 mm, które nie powoduje poniesienia temperatury powietrza, ogrzewa jednak powierzchnie, do których dociera. Powoduje to ekonomiczne wykorzystanie dostarczanej do urządzenia energii, a przy tym nie zaburza naturalnej cyrkulacji powietrza. Promienniki podczerwieni są zwykle oferowane w postaci płyt grzewczych lub opraw przypominających nieco tradycyjne lampy przemysłowe, które montuje się na stelażach umieszczonych pod sufitem hali, co zazwyczaj zapewnia optymalne działanie systemu, choć w razie potrzeby można je także instalować na ścianach. Promienniki podczerwieni mogą być zasilane prądem elektrycznym, ale dostępne są również urządzenia wykorzystujące gaz płynny albo olej grzewczy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas