Artykuł sponsorowany Gruntowe i powietrzne pompy ciepła   

Gruntowe i powietrzne pompy ciepła  

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku – powietrza, gruntu czy wody. Następnie oddaje je do instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki takiemu działaniu można pozyskać czystą oraz ekologiczną energię przy udziale niewielkich kosztów. Wykorzystuje się ją do ogrzewania zarówno budynku mieszkalnego w chłodne dni czy wody użytkowej, jak i chłodzenia pomieszczeń latem podczas upałów. Wyróżnia się dwa rodzaje pomp ciepła.

Gruntowa pompa ciepła

Ten rodzaj pompy jako źródło ciepła wykorzystuje energię, która znajduje się w gruncie. Gruntowa pompa ciepła jest bardzo wydajna i może stanowić jedyne źródło ogrzewania danego obiektu umieszczonego w naszym klimacie. Znaczny wpływ na jej działanie ma w prawidłowy sposób zaprojektowany oraz wykonany wymiennik gruntowy. Jest on potrzebny do odbierania ciepła z gruntu. 

Wymiennik gruntowy to umieszczona w ziemi rura, która tworzy pętlę, a w niej krąży ciecz potocznie nazywana solanką. Pętla ta przechodzi przez parownik pompy ciepła, gdzie temperatura solanki ulega obniżeniu, przez co staje się niższa niż temperatura gruntu. Solanka płynie dalej rurą w ziemi i powoli ogrzewa się. Na sam koniec trafia do parownika, gdzie następuje oddanie ciepła. Wymiennik może być poziomy lub pionowy. W ten sposób w skrócie można opisać mechanizm działania tego rodzaju pompy. 

Podjęcie się zakupu oraz używanie gruntowej pompy ciepła pozwala na znaczne obniżenie zużycia energii na ogrzewanie pomieszczeń czy wody oraz chłodzenie w okresie letnim. Ponadto taka pompa jest ekologiczna i bardzo przyjazna środowisku. 

Powietrzna pompa ciepła

Wykorzystuje ona energię, która gromadzi się w powietrzu, po czym oddaje ją wodzie, która krąży w instalacji grzewczej. Nie należy traktować jej jako jedynego źródła ciepła w konkretnym domu. W Polsce, kiedy nastaje zima i temperatury powietrza znacznie się obniżają to moc oraz sprawność pompy maleją, a co za tym idzie – nie jest w stanie ogrzać budynku ani wody do mycia. Warto, aby powietrzne pompy ciepła współpracowały z dodatkowymi źródłami energii, jakimi mogą być elektryczne grzałki czy kotły na gaz.

Montaż pompy powietrznej jest prostszy niż gruntowej. Jednak zarówno jeden jak i drugi rodzaj musi być jak najwyższej jakości. Dlatego bardzo istotne jest, aby skorzystać z usług sprawdzonej firmy. Jedna z nich to firma Długosz Andrzej „Eko-Anwa”, która zajmuje się między innymi doborem oraz montażem pomp ciepła. Korzystając z jej usług można mieć pewność, że wybierze się odpowiedni rodzaj pompy dla danego budynku oraz będzie służyła ona przez długi czas.

Gruntowe oraz powietrzne pompy ciepła różnią się od siebie pod wieloma względami, dlatego trzeba je dobrać w odpowiedni sposób. W tej kwestii najlepiej zdać się na fachowców, aby nie popełnić żadnego błędu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas