Artykuł sponsorowany Czym jest fotowoltaika?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika - to słowo na pewno słyszał każdy z nas. W aspekcie dbania o środowisko i szukania ekologicznych, zielonych alternatyw dla pozyskiwania prądu dużo mówi się o panelach fotowoltaicznych. Czym jest fotowoltaika i czy zamontowanie paneli słonecznych jest opłacalne dla każdego?

Fotowoltaika - domowa instalacja do produkcji prądu!

Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na domach i budynkach gospodarczych. Ich zasada działania opiera się na pozyskiwaniu energii promieniowania słonecznego, a następnie przekształcaniu jej na energię elektryczną.

Jak mówi nam ekspert firmy Elektro-Solar Sebastian Antosz Robert Marek Spółka Cywilna, wyróżnia się dwa typy instalacji fotowoltaicznych. Są to:

  • Instalacja grid - on. Jest to instalacja fotowoltaiczna, która podłączona jest do siebie, a do zainicjowania procesu potrzebne jest napięcie z sieci. Instalacja grid-on w pierwszej kolejności pokrywa zapotrzebowanie na energię domu, a nadwyżki energii elektrycznej są przesyłane do sieci - zamontowany jest specjalny licznik, który podlicza ilość przesyłanej energii elektrycznej, za którą zakład energetyczny zapłaci określoną stawkę. Zwykle jest to jednak stawka znacznie niższa niż cena zakupu energii elektrycznej od nich, więc o ile nie tworzymy ogromnej nadwyżki, to nie ma co liczyć na wielkie zarobki. Jednak jak najbardziej możliwe jest korzystanie z energii elektrycznej w domu za darmo! Najkorzystniejsza przy instalacji grid-on jest sytuacja, kiedy w domu ciągle przebywają domownicy zużywający prąd albo instalację zamontujemy w firmie.

  • Instalacja off - grid. Nie jest podłączona do siebie, a jej celem jest tylko i wyłącznie zapewnienie wystarczającej energii elektrycznej dla danego obiektu. Niewykorzystana energia przechowywana jest w akumulatorach. Jest to doskonała opcja na zapewnienie energii elektrycznej w miejscach, gdzie nie dotarła jeszcze zwykła linia energetyczna. Jest to bardziej kosztowna instalacja, także ze względu na konieczność zaopatrzenia się w wystarczająco duże akumulatory do kumulowania nadwyżek. W niekorzystnych warunkach pogodowych może jednak dojść do tego, że zostanie się bez prądu. Z drugiej strony, jest to doskonałe zabezpieczenie na wypadek braku prądu z tradycyjnej linii energetycznej.

Jaką instalację wybrać?

Wybór instalacji fotowoltaicznej powinien zależeć od takich czynników, jak: budżet, umiejscowienie budynku, a także nasze wymagania co do instalacji. Montaż paneli fotowoltaicznych zwykle bardzo szybko się zwraca, nawet wtedy, kiedy korzystamy z nich tylko w domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas