Artykuł sponsorowany Główne korzyści wynikające z projektowania BIM

Główne korzyści wynikające z projektowania BIM

Według badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Autodesk w 350 firmach z branży architektoniczno-budowlanej ponad 25% zatrudnionych w nich specjalistów było zaangażowanych w projektowanie BIM, a niemal 50% z nich zetknęło się z tą technologią w swojej pracy zawodowej. Czym jest wobec tego innowacyjna metoda projektowania, którą wdraża coraz więcej biur projektowych w Polsce, i jakie korzyści wynikają z projektowania w technologii BIM?

Czym jest technologia projektowania BIM?

Projektowanie BIM (ang. Building Information Modeling) w dużym uproszczeniu polega na modelowaniu wszelkich informacji o budynku na podstawie trójwymiarowych obiektów składających się na jego konstrukcję. Dzięki niemu możliwe jest szczegółowe odwzorowanie wszystkich parametrów budynku, zarówno fizycznych, jak i technicznych oraz funkcjonalnych, a także modyfikowanie ich zgodnie z nowo pojawiającymi się założeniami. Jest to więc kolejne, po przejściu z kart kreślarskich na projektowanie 2D w programach komputerowych, rozwiązanie rewolucjonizujące pracę biur projektowych i współpracujących z nimi uczestników procesu inwestycyjnego. 

Elementem wyróżniającym projekty BIM, tworzone w Polsce między innymi przez biuro projektowe Fort z Bydgoszczy, jest przede wszystkim to, że dostarczają one szczegółowych informacji o obiektach. To z kolei daje wiele korzyści wszystkim zaangażowanym w daną inwestycję budowlaną.

Zalety technologii BIM dla wykonawców i inwestorów

Przygotowywane za pomocą technologii BIM projekty generują wiele korzyści dla wykonawców. Dzięki modelom BIM mogą oni między innymi o wiele lepiej rozplanować pracę, dostawy materiałów, a w efekcie uniknąć przestojów, a do tego mają stałą kontrolę nad przebiegiem budowy i jej kosztami. 

Decyzja inwestorów o współpracy z biurem projektowym wykorzystującym w swojej pracy technologię BIM jest również korzystnym rozwiązaniem. 

Dzięki temu mogą oni między innymi:

  • liczyć na sprawniejsze wykonanie projektu, 
  • sprawniej modyfikować projekty w razie pojawiających się nowych potrzeb lub okazji inwestycyjnych,
  • uzyskać dokładniejsze dane niezbędne do podjęcia istotnych decyzji inwestycyjnych, 
  • liczyć na zoptymalizowane projekty, w których parametr ceny za metr kwadratowy powierzchni pozwoli uzyskać jak najwyższy poziom wskaźnika ROI, 
  • uniknąć nieprzewidzianych kosztów podczas realizacji inwestycji budowlanej wynikających z niezgodności projektowych.

Korzyści z projektowania BIM dla biur projektowych 

Grupą odczuwającą korzyści z projektowania BIM są również biura projektowe. Pomimo, że technologia BIM wymaga wyższych nakładów kosztowych, a niekiedy i czasowych, to w znaczący sposób ułatwia koordynację wielobranżową  projektów. Dodatkowo projektowanie BIM umożliwia wyeliminowanie z projektów ludzkich błędów, które są najczęściej automatycznie odnajdywane przez oprogramowania. Metoda ta pozwala również skrócić czas przedmiarowania i kosztorysowania w momencie już posiadanego modelu obiektu. 

Podsumowując, projektowanie obiektów budowlanych w technologii BIM przynosi wiele korzyści zarówno biurom projektowym, jak i samym inwestorom współpracującym z nimi oraz wykonawcom. Jej największą zaletą jest holistyczne podejście do tworzenia projektów budowlanych, łączące wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas