Materiał Partnera Projektowanie wnętrz mieszkań oraz domów – krok po kroku

Projektowanie wnętrz mieszkań oraz domów – krok po kroku

Wnętrza mieszkań i domów projektowane przez projektantów wnętrz zawsze wyróżniają się swoją wysoką jakością, niebywałą funkcjonalnością, dopracowaniem do najmniejszego szczegółu, a także pięknem. Designerskie przestrzenie nie powstają jednak w przysłowiowe pięć minut. Proces projektowy jest bardzo złożony i rozpoczyna się od wnikliwego wywiadu z klientem. Wszak dane wnętrza mają idealnie odzwierciedlać jego marzenia, wyobrażenia i gusta.

Od wywiadu z klientem po wizję lokalną

Projektanci wnętrz swoją pracę zawsze rozpoczynają od konsultacji z klientem, który dokładnie określa budżet inwestycji, swoje gusta, potrzeby, a także wyobrażenia dotyczące wyglądu poszczególnych pomieszczeń. Szczególnie uwzględniane są przy tym takie czynniki jak: wzrost użytkowników, liczbę osób zamieszkujących dany dom/mieszkanie, uwarunkowania zdrowotne czy wiek. Klient uzyskuje wiele katalogów wnętrzarskich, przykładowych projektów, wzorników materiałów wykończeniowych. Pomaga to mu w określeniu tego, jak ma wyglądać aranżowana przestrzeń.

Dopiero wtedy projektanci mogą przejść do bardzo wnikliwej wizji lokalnej. Przeprowadzana jest szczegółowa inwentaryzacja pomieszczeń, dzięki której architekci pozyskują dane dotyczące wymiarów wnętrz, przebiegu instalacji, wysokości sufitów i skosów czy położenia drzwi i okien. Niekiedy przeprowadzane są również świadectwa energetyczne, a zawsze projektant wnętrz powinien analizować również wszystkie wcześniej stworzone dokumenty dotyczące mieszkania/domu. Jeśli właściciel nie posiada opracowania zagospodarowania przestrzennego, architekt będzie musiał takie przygotować.

Wstępna koncepcja i wizualizacje graficzne

W oparciu o pozyskane dane projektanci mogą przejść do kolejnego etapu projektowania wnętrz. Podczas niego sporządzany jest wstępny projekt, a także liczne dodatkowe koncepcje, które mogą być w późniejszym czasie rozwinięte. Dotyczą one zarówno układu funkcjonalnego pomieszczeń, jak i rodzajów oraz sposobów rozmieszczenia sprzętów i wyposażenia. Dobre biuro gwarantuje również doradztwo w zakresie nowoczesnych technologii grzewczych czy systemów Smartdom, które warto wdrażać dla osiągania wysokiej energooszczędności i komfortu.

Wraz z projektem wstępnym tworzona jest także najczęściej wizualizacja w technologii 3D. To wtedy oba opracowania trafiają w ręce klienta, który może zgłosić poprawki, odrzucić pomysły pracowni lub też je w całości zaakceptować. Po przyjęciu propozycji technicznych, wizualnych oraz budżetowych dochodzi do tworzenia najważniejszego dokumentu: projektu wykonawczego, który będzie podstawą do przeprowadzenia właściwych prac remontowych.

Nadzór na remontem

Ostatnim działaniem pracowni projektowania wnętrz jest pomoc w doborze wykonawcy wszystkich prac, w zakupie odpowiednich materiałów, mebli oraz sprzętów. Tacy specjaliści jak ci tworzący zespół ASPART MULTI DESIGN, oferują również pełen nadzór inwestorski. Kontrolują oni zatem ekipę remontowo-budowlaną tak, aby precyzyjnie zrealizowała ona założenia projektowe. Podczas nadzoru również sprawowany jest monitoring logistyki prac. Muszą odbywać się one według ściśle ustalonego harmonogramu. Jest to szczególnie istotne, jeśli zamawiający wykupił pakiety projektowo-wykonawcze aranżacji wnętrz pod klucz. 

Opracowanie:

Aspart Multi Design Stefan Pazikowski

Opole , Gospodarcza 38 lok. 4

Podziel się