Artykuł sponsorowany Gdzie wykorzystuje się oploty odporne na temperaturę?

Gdzie wykorzystuje się oploty odporne na temperaturę?

Kable, kabelki, przewody – w zbyt dużej ilości mogą być irytujące, szczególnie jeśli są nieuporządkowane. Faktem pozostaje jednak, że są niezbędnym elementem wyposażenia całego szeregu urządzeń, z których korzystamy na co dzień – od sprzętu RTV, kończąc na pojazdach. Niektóre z nich są na tyle ważne, że należy je chronić przed wpływem środowiska zewnętrznego. Do tego służą specjalne materiały nazywane oplotami. Niektóre są odporne na wysokie temperatury.

Zastosowanie oplotów odpornych na temperatury

Oploty to specjalne osłony, które montuje się na kable i przewody w celu przynajmniej częściowego odizolowania ich od środowiska zewnętrznego i chronienia przed skutkami wpływu różnych czynników. Oploty odporne na temperatury to – jak sama nazwa wskazuje – produkty przeznaczone do minimalizowania wpływu, jaki na elementy wykonane z tworzyw sztucznych czy gumy może wywierać energia cieplna. Gdzie się jest stosuje?

- Głównym zastosowanie oplotów odpornych na temperaturę jest ochrona przewodów obecnych w pojazdach samochodowych, między innymi w pobliżu kolektora silnika czy układu wydechowe – mówi przedstawiciel firmy PHU WojtapSpaliny powstające w wyniku pracy silnika są medium bardzo gorącym i stąd zagrażającym trwałości takich przewodów. Sam silnik również generuje ogromne temperatury, za co odpowiada powstające w nim tarcie oraz spalanie paliwa. Aby uniknąć usterek kabli znajdujący w komorze silnika warto korzystać z odpowiednio dobranych oplotów.

Oploty tego typu znajdują oczywiście zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia kabli w wyniku działania wysokich temperatur, a więc np. w instalacjach przemysłowych, zakładach produkcyjnych, urządzeniach grzewczych, pomiarowych etc.

Czym kierować się w wyborze oplotu?

Wybór dostępnych na rynku odpornych na temperaturę oplotów na kable jest szeroki, dlatego wybranie produktu odpowiedniego do naszych potrzeb może być trudne. Przed zakupem koniecznie należy zapoznać się ze specyfikacją techniczna produktu. Dowiemy się z niej między innymi na temat zakresu temperatur, w jakich oplot może być stosowany, a także z jakiego materiału został wykonany. To istotna informacja, gdyż oplot może być narażony na działanie czynników takich jak kontakt z substancjami chemicznymi – jeśli do jego produkcji użyto tworzyw wrażliwych na dany związek, sam może ulec zniszczeniu, odsłaniając przewód, który chroni. Konieczne należy również sprawdzić dane wymiarowe oplotu w celu dopasowania go do przewodu. Wygodnym rozwiązaniem są oploty w postaci pasków materiału, którym można otoczyć kable różne średnicy lub stworzyć wiązki kabli. Oszczędzi nam to sporo czasu, który normalnie poświęcilibyśmy na przeciąganie przewodu przez zamknięty oplot.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas