Artykuł sponsorowany Budowa kabli elektrycznych

Budowa kabli elektrycznych

Kable elektryczne to nic innego jak specyficzny rodzaj przewodów, które dodatkowo posiadają odpowiedni rodzaj osłony chroniącej je przed uszkodzeniami. Dzięki izolacji wiązka kabli jest również zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi. Osłona izolacyjna to także swego rodzaju ochrona dla człowieka, która ogranicza ryzyko porażenia przez prąd, co mogłoby się skończyć bardzo tragicznie. Jak wygląda budowa kabli elektrycznych?

Kabel elektryczny – charakterystyka

Kabel elektryczny jest nośnikiem prądu zapewniającym zasilanie wszelkiego rodzaju urządzeniom elektrycznym. Według międzynarodowego nazewnictwa elektrotechnicznego można określić go mianem przewodu składającego się z jednej lub wielu żył. Każda z tych żył znajdujących się w kablu ma swoją własną izolację oraz ekranowanie. Ten termin stosowany jest do wszelkiego rodzaju kabli izolowanych, jak i tych, które nie posiadają izolowania. 

Oznaczenie przewodów elektrycznych

Kable elektryczne mają swoje unikatowe oznaczenia – w tym celu wykorzystuje się symbole literowe uznane przez PN. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Hurtownia elektryczna Elektrotek sp. z o. o.:

Przyznawane oznaczenie jest uzależnione od rodzaju kabla, jego budowy, czy przeznaczenia. Jest ono szczególnie ważne dla osób pracujących w branży, ponieważ dzięki temu podczas przeglądów, specjalista może szybko określić, z jakimi przewodami na do czynienia – dodaje.

Jak wygląda budowa kabli?

Kable elektryczne, które wykorzystuje się do instalacji, zbudowane są najczęściej z 3-5 żył przewodzących. Wykonuje się je z aluminium, a następnie wprowadza do izolacji polwinitowej. Każdy z kabli elektrycznych posiada ściśle określoną strukturę. Składają się one z:

  • żyły odpowiedzialnej za przewodzenie prądu elektrycznego wykonanego z miedzi lub z aluminium,
  • izolacji wewnętrznej, która pozwala na ograniczenie przepływu ładunków – w jego wnętrzu, jak i na zewnątrz,
  • wkładki wypełniającej światło kabla,
  • warstwy izolującej złożonej z powłoki ołowianej, włóknistej osłony, pancerza wykonanego ze stalowej taśmy, kolejnej warstwy osłony włóknistej.

Warto zauważyć, że w zależności od przeznaczenia kabla elektrycznego jego przekrój może się nieco różnić. 

Kolory przewodów elektrycznych

Kable elektryczne wykorzystywane na rynku, różnią się od siebie kolorami. Kolory poszczególnych kabli najłatwiej jest omówić na podstawie budowy standardowego gniazdka. Ciemny kolor czarny lub brązowy oznacza żyły fazowe z oznaczeniem litery L. Przewody, które zostały oznaczone literą N, to tak zwane żyły neutralne. Kable w kolorze żółto-zielonym (w oznaczeniu poziomym) oznaczają przewody ochronne, które posiadają oznaczenie PE. Każdy z kabli elektrycznych posiada swój własny układ – oznaczony jest nie tylko kolorami, ale również oznaczeniami literowymi. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie doprowadzenie żył i bezpieczne podłączenie całej instalacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas