Artykuł sponsorowany Wszystko co powinniśmy wiedzieć na temat okablowania strukturalnego

Wszystko co powinniśmy wiedzieć na temat okablowania strukturalnego

Branża telekomunikacyjna oraz informatyczna związana jest z różnymi elementami, które się na nie składają takich, jak chociażby telefony czy komputery, jednak bardzo ważną częścią tych dziedzin jest również obecnie coraz częściej stosowane tak zwane okablowanie strukturalne, o którym warto dowiedzieć się wielu naprawdę ciekawych rzeczy. Przedstawiamy, czym jest oraz do czego służy okablowanie strukturalne.

Czym jest okablowanie strukturalne?

Pod pojęciem okablowania strukturalnego kryje się cały system uniwersalnego łączenia okablowania telekomunikacyjnego znajdującego się w jednym bądź obrębie kilku budynków. Dzięki zastosowaniu okablowania strukturalnego mamy możliwość utworzenia sieci telekomunikacyjnych, alarmowych bądź komputerowych, a system ten składa się z wielu różnych elementów, które służą do budowy sieci kablowych, a należą do nich oczywiście przede wszystkim kable, a także elementy połączeniowe spełniające odgórnie określone normy. 

Rodzaje budowy okablowania strukturalnego

Systemy okablowania strukturalnego dzielą się na kilka rodzajów, wśród których wyróżniamy:

  • Okablowanie pionowe - Jest to rodzaj okablowania stosowany w formie światłowodów bądź kabli miedzianych, których głównym zadaniem jest połączenie się z siecią telekomunikacyjną.
  • Okablowanie poziome - Jest to okablowanie, które służy do połączenia punktu rozdzielczego z gniazdem abonenckim.
  • Punkty rozdzielcze - Jest to miejsce w którym łączą się wszystkie kable należące do danej sieci.
  • Gniazda abonenckie - To rodzaj urządzenia, którego zadaniem jest przenoszenie sygnału z sieci do punktu odbioru.
  • ·Połączenie systemowe - Jest to połączenie systemów komputerowych z okablowaniem strukturalnym
  • Połączenie wielobudynkowe - To element, który łączy wszystkie części sieci znajdujące się w kilku budynkach rozmieszczonych obok siebie.

Warto w tym miejscu zauważyć, że do budowy systemu okablowania strukturalnego stosuje się kabel koncentryczny, skrętkę 4 parową bądź światłowody.

Gdzie znajdzie zastosowanie okablowanie strukturalne?

Okablowanie strukturalne znajduje zastosowanie między innymi w takich dziedzinach jak:

  • Sieć telekomunikacyjna
  • Sieć komputerowa
  • Sieć alarmowa oraz monitoring CCTV.

Jak zmierzyć parametry sieci okablowania strukturalnego?

Jeśli chcemy zmierzyć wszelkie parametry a także poprawność działania sieci okablowania strukturalnego, to powinniśmy zwrócić się z tym do profesjonalistów z firmy Telemain Sp. z o.o., którzy dzięki swojemu wykształceniu oraz doświadczeniu dokonają idealnych pomiarów związanych z daną siecią. Oprócz tego w tej firmie mamy również możliwość wynajęcia miernika sieci takiego jak mierniki typu Lantek II lub Fluke DTX-1500 w celu samodzielnego sprawdzenia stanu działania naszej sieci.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas