Materiał Partnera Elementy instalacji kanalizacyjnej

Elementy instalacji kanalizacyjnej

Instalacja kanalizacyjna wykonywana jest w surowym stanie budynku. Jej najbardziej widoczne elementy w gotowym do zamieszkania domu to umywalki, zlewy i miski ustępowe. Istotne są jednak też części niewidoczne dla oka. Przed rozpoczęciem prac warto wiedzieć, jakie elementy instalacji kanalizacyjnej wpływają na prawidłowe jej funkcjonowanie. Z jakich elementów zatem się ona składa?

Spływ ścieków

Istotą dobrze wykonanej instalacji kanalizacyjnej jest odpowiedni spływ ścieków do sieci kanalizacyjnej. W celu jego prawidłowego działania jest zainstalowanie takich elementów instalacji kanalizacyjnej, jak: rury łączące, przewód odpływowy i przykanalik. Rury łączące to ważne części całego systemu, łączą one urządzenia sanitarne z pionem kanalizacyjnym, do którego spływają ścieki. Do przewodu kanalizacyjnego mogą one spływać z kilku poziomów. W takim przypadku konieczna jest instalacja przykanaliku, którego zadaniem jest odprowadzanie ich do przewodu kanalizacyjnego. Te elementy instalacji kanalizacyjnej związane są z procesem odpływu ścieków, muszą więc być dobrze podłączone, by zapewniły sprawne działanie całego systemu.

Zabezpieczenia

W zależności od miejsca wykonywania instalacji kanalizacyjnej, zasadne jest podłączenie do systemu urządzeń zabezpieczających przed nieprawidłowym jej funkcjonowaniem. Niezależnie zaś od miejsca instalacji, powinien być zamontowany w niej syfon, który stanowi zabezpieczenie przed przedostawaniem się gazów do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia sanitarne. Elementami obowiązkowymi są także kanały wentylacyjne i czyszczaki, które umożliwiają przywrócenie prawidłowego spływu ścieków. Wyróżniamy także inne urządzenia zabezpieczające jak wpusty montowane na przykład w garażach i na tarasach, odprowadzające nadmiar wody (podczas opadów deszczu) oraz montowane w pomieszczeniach na obniżonym terenie, takich jak między innymi piwnice – zabezpieczenia przeciwzalewowe.

Urządzenia sanitarne

Do urządzeń najbardziej widocznych stanowiących elementy instalacji kanalizacyjnej, zaliczamy miski ustępowe, zlewozmywaki i umywalki oraz także wanny i prysznice. Czynniki, którymi kierujemy się podczas ich wyboru dotyczące przede wszystkim ich aspektu wizualnego, w znacznie mniejszym stopniu – technicznego. Warto wiedzieć, że miska ustępowa wyposażona jest już we wcześniej wspominany syfon, natomiast do innych urządzeń sanitarnych przyłączany jest on jako osobne urządzenie. Tak naprawdę sposób montażu tych urządzeń do instalacji kanalizacyjnej nie jest wcale utrudniony, gdyż wszystkie niezbędne elementy stosowane w tym celu są zazwyczaj dołączone przez ich producentów do zestawu. W innym razie z łatwością można je dokupić.

Prawidłowe podłączenie elementów instalacji kanalizacyjnej zapewnia jej sprawne działanie.  PPHU "INSTALACJE PIOTR MAŁACHOWSKI" zajmuje się wykonywaniem instancji wodno- kanalizacyjnych oraz innych, w tym hydraulicznych, wykonując te usługi w sposób profesjonalny i z zachowaniem ustalonych terminów.

Opracowanie:

Podziel się