Materiał Partnera Elementy instalacji elektrycznej w domu

Elementy instalacji elektrycznej w domu

Budowa domu i jego wykończanie wiążą się z koniecznością tworzenia sieci wewnętrznych, w tym tych elektrycznych. Obecnie stawia się na rozwiązania bezpuszkowe, wieloobwodowe, z gniazdami specjalistycznymi, a także te tworzone w standardzie KNX. To on umożliwia wspólną komunikację pomiędzy wszystkimi odbiornikami energii elektrycznej w budynku, zarządzanego systemem SmartHome. Aby stworzyć dobrą instalację, należy przy tym również zadbać o najwyższej klasy elementy.

Z czego składa się instalacja elektryczna w domu?

Instalacja elektryczna w domu to sieć bardzo złożona. Składa się ona z takich elementów jak rozdzielnice, przewody, urządzenia pomiarowe, automatyka i podzespoły sterowania, a także sprzęt elektrotechniczny. Oprócz tego wyróżnia się odpowiednie składowe ze względu na ich funkcjonalność. Wyróżnia się zatem:

  • przyłącza, czyli linie elektroenergetyczne łączące złącze elektryczne budynku z rozdzielczą siecią zasilającą;
  • złącza elektryczne, które w uproszczeniu są uznawane za urządzenia mające zadanie łączyć elektroenergetyczną sieć rozdzielczą z instalacją odbiorczą budynku;
  • wewnętrzną linię zasilającą, która stanowi obwód zasilający tablice rozdzielcze na każdej kondygnacji;
  • rozdzielnicę główną, stanowiącą element instalacji elektrycznej z dużą liczbą wewnętrznych linii zasilających;
  • instalację odbiorczą, która służy do zasilania w energię wszystkich pomieszczeń budynku.

Stawiając na wysoką jakość elementów elektroenergetycznych

Przy tworzeniu projektu instalatorskiego dotyczącego sieci elektrycznej wewnętrznej dana pracownia uwzględni charakterystykę jakościową danych elementów. O to, aby kupić najlepsze przewody, sterowniki, osprzęt, gniazdka, tablice rozdzielcze i dziesiątki innych produktów zadbać zaś musi inwestor. Warto jednak obowiązek ten przekazać w ręce montażystów z takich firm jak ELECTRIC-CITY, która podkreśla ważność stosowania najlepszych klasowo elementów elektroenergetycznych.

Dzięki temu obniża się ryzyko awarii i przepięć, a także inwestuje się w wysokie bezpieczeństwo sieci zarówno dla człowieka, jak i dla całego domu. Wysokiej klasy podzespoły zgodne z normami EN-PN, a nawet DIN gwarantują również wysoką energooszczędność i kompatybilność z nowoczesnymi technologiami takimi, jak wspomniany system SmartHome. Najlepsze firmy zajmujące się montażem sieci elektrycznych dbają zatem o to, aby wybierać elementy od najlepszych europejskich producentów. Jest to ważne dla stworzenia inteligentnego, funkcjonalnego i komfortowego domu.

Gdzie kupować elementy sieci elektrycznej wewnętrznej?

W przypadku współpracy z doświadczonym zespołem instalatorów elektrycznych można liczyć na to, że zakupy elementów sieci wewnętrznej odbywać się będą w profesjonalnych hurtowniach. Często pracownie montażowe pomagają wynegocjować lepsze warunki cenowe, nawet w przypadku podzespołów wykonanych w najwyższej klasie.

Inwestycja w solidne rozdzielnie, przedłużacze, gniazdka, wtyczki, koryta i rury instalacyjne, zasilacze elektroniczne czy programatory zawsze jest opłacalna. Unika się bowiem konieczności częstego serwisowania i konserwowania domowej instalacji. 

Podziel się