Materiał Partnera Dlaczego warto wybrać lakierowanie proszkowe?

Dlaczego warto wybrać lakierowanie proszkowe?

Istnieje wiele możliwości lakierowania metalowych powierzchni. Dwa najpopularniejsze rozwiązania to lakierowanie na mokro oraz lakierowanie proszkowe. Ta pierwsza technologia jest coraz mniej stosowana, ze względu na szybki rozwój narzędzi lakierowania proszkowego. Na czym w ogóle polega ta technika i dlaczego warto zdecydować się na jej zastosowanie?

Czym jest lakierowanie proszkowe?

Lakierowanie proszkowe polega na nanoszeniu farby w postaci specjalnego proszku. Ląduje on na wybranej powierzchni, którą najczęściej jest metal oraz stal, ale doskonale sprawdza się także do malowania betonowych ścian. Do rozprowadzania proszku wykorzystuje się metodę natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego.

Przed rozpoczęciem prac powierzchnia musi zostać odpowiednio przygotowana. Polega to przede wszystkim na mechanicznym oraz chemicznym oczyszczeniu. Tak przygotowana powierzchnia wolna jest od zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na osadzanie się proszku - tłumaczy właściciel firmy Mtech Marek Ciemięga, który od lat zajmuje się proszkowaniem lakierowym.

Jak to się dzieje, że cząstki farby przyczepiają się do malowanej powierzchni? Proszek, który jest naładowany, jest specjalnym ładunkiem elektrostatycznym, dzięki czemu szybko i skutecznie osadza się na wybranym materiale. Po zakończonym malowaniu całość powinna zostać poddana działaniu wysokiej temperatury, dzięki której farba stwardnieje.

Zalety lakierowania proszkowego

Lakierowanie proszkowe to rozwiązanie bardzo popularne ze względu na olbrzymią liczbę zalet - jest to obecnie najpopularniejszy sposób malowania metalu. Pokryta w ten sposób powierzchnia cechuje się gładkością, ponieważ nie występują pękania, pęcherzyki powietrza, ani zmarszczenia. Między innymi ze względów estetycznych, malowanie proszkowe doskonale sprawdza się w przypadku malowania elementów samochodu.

Powłoka, która powstaje po malowaniu proszkowym, jest wysoce odporna na uszkodzenia, dlatego technologia ta chętnie wykorzystywana jest w przypadku malowania ochronnego, antykorozyjnego, czy też dekoracyjnego. Chroni nie tylko przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale również skutecznie zabezpiecza na przykład przed działaniem substancji chemicznych.


Opracowanie:

Mtech Marek Ciemięga

Grochowe 113A

  • tel. 576 280 272

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas