Materiał Partnera Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu. Dopóki naszych ulic nie przykryje smog, wydaje nam się, że oddychamy czystym powietrzem. Niestety badania pokazują, że wcale tak nie jest. Według statystyk Komisji Europejskiej każdego roku z powodu chorób układu oddechowego spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem umiera aż 50 tysięcy Polaków. Choć trudno nam wpłynąć na to, co dzieje się za oknem, możemy sprawić, że przynajmniej w naszym mieszkaniu będzie panował zdrowy mikroklimat. Jak?

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego głównym zadaniem jest filtrowanie powietrza i eliminacja znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu wentylatorowi, który inicjuje wymuszony obieg powietrza. Dostaje się ono do oczyszczacza, gdzie następuje proces filtracji. Jak informuje specjalista ze sklepu MTM – nowoczesne urządzenia mają też dodatkowe funkcje takie jak jonizacja czy nawilżanie powietrza. Kiedy jakość powietrza zostanie poprawiona, urządzenie uwalnia je do pomieszczenia. Oczyszczacze powietrza to sprzęty mobilne,  dostępne są w różnych półkach cenowych.

Czemu warto zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu?

Zanieczyszczenia zawarte w powietrzu zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego i krążenia. Mogą też nasilić objawy astmy czy alergii. Nawet jeśli dbamy o czystość w domu i często wietrzymy pomieszczenia, nigdy nie uda nam się pozbyć z mieszkania szkodliwych patogenów w całości. Oczyszczacze powietrza pozwalają nam jednak w znacznym stopniu ograniczyć ich ilość. Urządzenie chroni domowników przed smogiem, który w okresie grzewczym z łatwością wdziera się do naszych mieszkań przez nieszczelne okna czy wentylację.

Oczyszczacz powietrza zwalcza również kurz, alergeny i lotne związki organiczne. Warto pokreślić, że aż 30% z nas dotyka „syndrom chorego budynku”. Oznacza to, że powietrze w naszych domach ma gorszą jakość niż to na zewnątrz. Co jest tego przyczyną? Najczęściej niesprawna wentylacja i wykorzystywanie do budowy i modernizacji budynków materiałów, które nie są przyjazne dla naszego zdrowia (np. farb i lakierów wydzielających toksyny). Oczyszczacze powietrza mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie pozwalają pozbyć się z domu brzydkich zapachów. Chodzi tu zarówno o dym papierosowy, jak i nieprzyjemne aromaty, które powstają podczas przygotowywania niektórych posiłków. Przykładem mogą być dania z dużą ilością cebuli czy kiszonej kapusty.

Jak widać, oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, w które warto zainwestować. Zróbmy to w trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych.

Podziel się