Artykuł sponsorowany Diagnoza mykologiczna - co to jest?

Diagnoza mykologiczna - co to jest?

W momencie tworzenia projektu nieruchomości jednym z głównych aspektów, które architekt bierze pod uwagę, jest uwzględnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń i wybranie materiałów oddychających. Przemyślana pod tym względem taktyka, pomoże zapobiec pojawianiu się wilgoci, a później pleśni, zarówno w pomieszczeniach, jak i wewnątrz ściany budynku. Nie zawsze jednak udaje się ten efekt osiągnąć.

Przyczyny powstawania pleśni

Szczególne problemy mają budynki położone blisko wody i w miejscach, do których nie dociera światło słoneczne. Błędnie uznaje się, że powstawanie na ścianach grzybów dotyczy jedynie starego budownictwa. Zmagają się z nim także mieszkańcy i użytkownicy nowych konstrukcji. W budynkach użytkowych i mieszkalnych wskazuje się brak odpowiedniej wentylacji i wysoki poziom wilgoci, jako główne przyczyny powstawania wykwitów na ścianach budynków.

Powodem może być też nieszczelna rynna, dziura w dachu, pęknięcie ściany i wnikająca w nią wilgoć oraz wiele innych. Powstawanie tego zjawiska nie wpływa korzystnie na osoby przebywające w budynku. Wdychanie cząsteczek grzybów może powodować alergie, problemy z drogami oddechowymi i inne konsekwencje zdrowotne. Sama konstrukcja także jest osłabiona poprzez rozwijającą się pleśń. Obniżenie wytrzymałości materiału konstrukcyjnego może mieć bardzo negatywne skutki.

Rozpoznanie – budowlana ekspertyza mykologiczna

Należy pamiętać, że zakres badań, jakie mieszczą się pod nazwą mykologia, jest bardzo szeroki i nie dotyczy on jedynie problemów budowlanych. Jest to dział nauk biologicznych, zajmujący się badaniem wszystkich rodzajów grzybów. Także tych, występujących w środowisku naturalnym i w organizmie człowieka. Wśród wielu dziedzin tego działu wyróżnia się mykologię budowlaną.

Celem ekspertyzy mykologicznej budynku jest określenie i przedstawienie stanu technicznego budynku z głównym skupieniem na poziomie zawilgocenia. W takim opracowaniu powinny znajdować się nie tylko wyniki ekspertyzy, ale także wnioski oraz zalecenia i sugerowane sposoby rozwiązania występującego problemu. Opracowanie to wykonuje się w celu nadania kierunku poprawy obecnych warunków.

Sprawozdanie z badania zawiera w swojej treści takie elementy jak: przedstawienie stanu technicznego i mykologicznego, rezultaty badania wilgotności ścian oraz ich zasolenia, wnioski z przeprowadzonych obserwacji, zalecenia eliminujące występujące problemy, ogólne zalecenia co do zabezpieczeń przeciw wilgoci i kilka innych aspektów.

Jednym z przedsiębiorstw kompleksowo zajmujących się aspektem wilgoci w konstrukcjach budowlanych jest firma ENOSTA z Rzeszowa. W ramach działalności tego przedsiębiorstwa prowadzone są instalacje przeciwwilgociowe budynków, systemy osuszania budynków, a w początkowej fazie ekspertyzy stopnia zagrzybienia konstrukcji budowlanych.

Profilaktyka lub naprawa problemu

W trakcie budowy należy zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z wilgocią i ewentualnie występującymi na tym polu anomaliami. Ta ocena jest także niezbędna w istniejącym już i użytkowanym budynku. W zależności od tego, czy konstrukcja dopiero powstaje, czy służy już przez wiele lat, można zastosować różnego rodzaju działania profilaktyczne. Jednym z nich są izolacje przeciwwilgociowe, które mają chronić budynek przed kumulowaniem się wilgoci.

W użytkowanych budowlach, w których odnotowano problemy z wilgocią, stosuje się działania eliminujące powstałe wykwity i zapobiegające powstawaniu kolejnych. W tym celu profesjonalne firmy, zajmujące się osuszaniem budynków oraz wykonaniem izolacji, proponują sklejanie rys i szczelin oraz uszczelnianie przecieków powodujących problem.

Widząc pierwsze oznaki obecności pleśni, należy jak najszybciej pozbyć się tego problemu, aby nie szkodził on użytkownikom budynku jak też samej konstrukcji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas