Materiał Partnera Z czego złożone są kanały wentylacyjne i jak należy je czyścić?

Z czego złożone są kanały wentylacyjne i jak należy je czyścić?

Kanały wentylacyjne to bardzo ważne elementy systemu wentylacji grawitacyjnej. Jej najważniejszym zadaniem jest zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza między obiektem budowlanym a jego otoczeniem. Wyróżnia się kilka typów kanałów, które dzieli się ze względu na materiał wyprodukowania oraz kształt. Jednak jakie wymiary powinny mieć kanały, a także, z czego są złożone i w jaki sposób się je czyści?

Jakie są prawidłowe wymiary kanałów wentylacyjnych?

Wymiar kanału wentylacyjnego ma bardzo duży wpływ na ilość przepływającego nim powietrza. Zgodnie z obowiązującymi przepisami najmniejszy możliwy przekrój kanału wentylacyjnego może wynosić 0,016m2. Z kolei prostokątne kanały muszą charakteryzować się tym, że najmniejszy bok ma długość minimum 10 cm. Jako standardowe wymiary kanałów określa się 14 x 21 cm i 14 x 14 cm. Elementy o takich wymiarach znajdziemy m.in. w ofercie firmy Antoni Pawlica Wentylacja z Głębowic w województwie małopolskim. Należy pamiętać, że w budownictwie mieszkaniowym bardzo rzadko wykonuje się kanały wentylacje pod konkretny wymiar.

Z czego złożone są kanały wentylacyjne?

Kanały wentylacyjne to elementy systemu wentylacji, które złożone są z kilku części. Wśród nich znajdują się:

  • rura wentylacyjna,
  • łącznik kanałów,
  • kolano pionowe,
  • kolanko poziome,
  • kształtka z zaworem zwrotnym.

Rura, która określana jest również jako przewód wentylacyjny, to chyba najbardziej rozpoznawalny element systemy wentylacji. Służy przede wszystkim do doprowadzania świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń. Najczęściej do jej produkcji wykorzystuje się tworzywa sztuczne lub stal. Rura może mieć rozmaite wymiary, jeśli chodzi o przekrój oraz długość. Łącznik kanałów to urządzenie odpowiedzialne za łączenie wszystkich przewodów wentylacyjnych. Dzięki jego zastosowaniu krótki przewód wentylacyjny może zostać wydłużony w celu dostosowania go do konkretnych warunków technicznych. Kanały kształtki wykonuje się z tych samych materiałów, co przewody wentylacyjne.

Kolano pionowe umożliwia połączenie rur wentylacyjnych w pionie. Zazwyczaj wykonuje się to pod kątem nachylenia 90 stopni. Z kolei poziome kolanko to kształtka wentylacyjna, która umożliwia połączenie przewodów w poziomie. Kształtka z zaworem zwrotnym to element, który montuje się, jeśli chcemy, aby powietrze przepływało w jednym kierunku.

Jak należy czyścić kanały wentylacyjne?

Specjaliści wyróżniają kilka sposobów czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Najpopularniejszymi są czyszczenie ręczne, chemiczne i mechaniczne. W dużych obiektach budowlanych zazwyczaj wykorzystuje się czyszczenie za pomocą środków chemicznych. Dzięki temu rozwiązaniu możemy być pewni, że wszystkie elementy systemy wentylacyjnego będą dokładnie wyczyszczone. Trzeba pamiętać o tym, że po czyszczeniu chemicznym niezbędne jest przeprowadzenie dezynfekcji.

Mechaniczne czyszczenie wentylacji polega na zastosowaniu specjalnych maszyn, które posiadają gięty wałek. Dzięki niemu dotrzemy do wszelkich zakamarków i odległych miejsc kanałów wentylacyjnych. Aby zwiększyć efektywność tego rozwiązania, w przewodach montuje się dekle rewizyjne, które dają możliwość dotarcia do wnętrza rur w wybranych miejscach, a nie tylko na końcach.kanały wentylacyjne, elementy systemy wentylacji grawitacyjnej, wentylacja, rura wentylacyjna, łącznik kanałów, kształtka z zaworem zwrotnym, przewód wentylacyjny

Opracowanie:

Antoni Pawlica Wentylacja

Głębowice , Ogrodowa 92

Podziel się