Artykuł sponsorowany Czym są operaty wodnoprawne? Tłumaczą specjaliści z firmy MALDREN

Czym są operaty wodnoprawne? Tłumaczą specjaliści z firmy MALDREN

Operaty wodnoprawne to specjalne dokumenty, które służą do wydania administracyjnego pozwolenia wodnoprawnego, które umożliwia korzystanie z wód czy wykonywanie określonych urządzeń wodnych. Przygotowują je specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami, którzy pomagają inwestorom w przygotowaniu całej inwestycji i w przejściu złożonych procedur. Na to można liczyć we współpracy z zespołem MALDREN z Pucic koło Szczecina.

Czym jest operat wodnoprawny?

Operat wodnoprawny to bardzo ważny załącznik wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Stanowi on integralną część całej dokumentacji, dzięki której można uzyskać pozytywną decyzję administracyjną. Bez operatu wodnoprawnego, a co za tym idzie, bez stosownego pozwolenia nie można prowadzić inwestycji związanych z korzystaniem z wód czy też tych związanych z budową urządzeń wodnych.

Jak tłumaczą inżynierowie z firmy MALDREN, obecnie operaty mogą być tworzone nie tylko w formie pisemnej, ale także na nośnikach informatycznych, jako dokumenty tekstowe PDF oraz graficzne pliki wektorowe. Warto również wiedzieć, że cały proces uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego, a także oceny wodnoprawnej wymaga uiszczeni stosownych opłat skarbowych.

Kiedy należy przygotować operat wodnoprawny?

W uproszczeniu można przyjąć, iż operat wodnoprawny trzeba przygotować wtedy, kiedy dana inwestycja budowlana czy też inwestycja w zakresie realizacji projektów budownictwa wodnomelioracyjnego wpływa na stan wód powierzchniowych oraz głębinowych. Firma MALDREN tworzy zatem operaty wodnoprawne głównie dla:

  • odwodnienia dróg i autostrad,
  • przeprowadzania rurociągów przez wody płynące powierzchniowe,
  • przebudowy koryt rzek, potoków itp.,
  • budownictwa hydrotechnicznego i melioracyjnego,
  • oczyszczalni stawów rybnych,
  • ujmowania wód powierzchniowych i podziemnych.

Przepisy prawa stanowią zaś, że pozwolenie wodnoprawne należy przygotować na usługi wodne, szczególne korzystanie z wód, długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wody podziemnej, wykonanie urządzeń wodnych czy prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące oraz przez wały przeciwpowodziowe obiektów: mostowych, rurociągów, przewodów w rurociągach osłonowych lub przepustów. To jednak tylko kilka wybranych przykładów.

Z czego składa się operat wodnoprawny?

Inżynierowie z firmy MALDREN opisują operat wodnoprawny jako złożony dokument tekstowy, graficzny oraz obliczeniowy stosunkowo podobny w swojej zawartości do operatu geodezyjnego. W całym pliku znaleźć musi się zatem m.in.:

  • oznaczenie zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia, jego siedziby i adresu,
  • wyszczególnienie m.in. celu i zakresu zamierzonego korzystania z wód oraz celu i rodzaju planowanych do wykonania urządzeń wodnych lub robót,
  • charakterystyka wód objętych pozwoleniem wodnoprawnym,
  • ustalenia wynikające m.in. planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza czy programu ochrony wód morskich,
  • określenie wpływu planowanych do wykonania urządzeń wodnych lub korzystania z wód na wody powierzchniowe oraz wody podziemne,
  • plan urządzeń wodnych i zasięg oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, wraz z ich powierzchnią, naniesiony na mapę sytuacyjno-wysokościową terenu,
  • schemat rozmieszczenia urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych,
  • zasadnicze przekroje podłużne i poprzeczne urządzeń wodnych oraz koryt wód płynących w zasięgu oddziaływania tych urządzeń.

Dlaczego warto zlecić tworzenie operatu wodnoprawnego firmie MALDREN?

Zespół MALDREN od lat z powodzeniem realizuje inwestycje wodne, oferując swoim klientom szereg usług. Firma zawsze wykonuje swoje zadania szybko, precyzyjne i tak, by optymalizować kosztorys inwestora. Ten prócz przygotowania operatu wodnoprawnego liczyć może na zaprojektowanie obiektów budownictwa wodnego, na kierowanie robotami budowlanymi, a także na kosztorysowanie robót

Szacowany czas wykonania przez inżynierów MALDREN operatu wodnoprawnego wynosi około 2-3 tygodni, jednak uzyskanie samego pozwolenia może zająć do 2 miesięcy. Wbrew pozorom jest to świetny wynik, zważywszy na fakt, iż niekiedy proces ubiegania się o pozwolenie wodnoprawne trwa dłużej niż pół roku. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas