Artykuł sponsorowany Faszynowanie – skuteczne umacnianie brzegów zbiorników

Faszynowanie – skuteczne umacnianie brzegów zbiorników

Faszynowanie to jedna z najskuteczniejszych, a jednocześnie najbardziej naturalnych, metod umocnienia brzegów rzek i jezior. Charakterystyczna przeplotka wiklinowa lub sosnowa może wydawać się dość prymitywnym sposobem na okiełznanie wód, ale jej skuteczność są nieocenione. Giętka, odporna na złamanie i wytrzymała, od stuleci chroni mieszkańców miast i wsi przed żywiołem wody.

Faszyna – z czego jest wykonana?

Wyplecenie faszyny wymaga dużej wprawy i doświadczenia. Pierwszym etapem prac jest dobór zdrowych wiklinowych witek i pozbawienie ich odstających gałązek przy pomocy nożyka. Wbrew pozorom już na tym etapie prac mogą pojawić się poważniejsze problemy. Doświadczony faszyniarz odrzuci zbyt cienkie witki, które mogą złamać się przy umacnianiu brzegu, oraz zbyt grube, których nie można byłoby spleść ze sobą. Jedynie proste i gładkie witki o optymalnej średnicy przekroju mogą być wykorzystane do wyplecenia faszyny.

Jak wykonuje się faszynowanie brzegów?

Faszynowanie brzegów to czynność polegająca na wbijaniu drewnianych kołków w odstępach 50-70cm i przeplataniu między nimi faszyny. Do przeplotu wykorzystuje się pędy wikliny wierzb, drzew iglastych (najczęściej sosny i świerku) lub drzew liściastych (m.in. dębu, leszczyny lub olszy). W zależności od położenia i warunków geofizycznych do umocnienia wykorzystywany jest także sprzęt ciężki, taki jak koparko ładowarka.

Faszynowanie – po co to robić?

Faszyna to element budowlany stosowany głównie w hydrotechnice i melioracjach. Można nią umacniać skarpy zbiorników wodnych i brzegi rzek. Oprócz tego służy do budowy obiektów regulacyjnych, takich jak płotki oraz tamy faszynowe. Dzięki swojemu naturalnemu charakterowi świetnie przyjęła się przy projektowaniu wszystkich regulacji wodnych.

Podsumowując, faszyna spełnia kilka funkcji:

  • zapobiega wylewaniu rzeki
  • chroni przed osuwaniem się brzegu
  • zabezpiecza przed wpadnięciem do wody (ludzi i wypasające się bydło)

Wzmocnienie faszyny

Trwałość umocnienia faszynowego jest zależna od kilku czynników, niemniej standardowy okres eksploatacji wynosi 2-3 lata. Profesjonalne firmy wykonujące prace wodne, takie jak Napierała Ireneusz. Wyrób faszyn i kołków melioracyjnych, przedłużają żywotność faszynowania przez ułożenie pasm folii od strony brzegów. Inną rekomendowaną metodą jest nasadzenie różnych roślin, które wskutek wzrostu będą polepszały zdolność do gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywania ich w zbiorniku, tzw. retencja wodna.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas