Materiał Partnera Czym są niwelacje terenu?

Czym są niwelacje terenu?

Niwelacja terenu oznacza tak naprawdę jego wyrównywanie, lub profilowanie według naszego uznania. Tego typu procesy wykonywane są przez geodetów, a dopiero po ich zakończeniu mamy możliwość wykonywania jakichkolwiek dalszych prac. Niwelacja polega również na stworzeniu siatek wysokościowych, pokazujących nam ukształtowanie terenu, który nas interesuje.

Na czym polega profilowanie terenu

Profilowanie terenu nie należy do procesów prostych, nie jest też niwelację terenu samą w sobie, choć często bywa tak nazywana. Nie warto próbować robić tego samemu, ponieważ niewielkim kosztem możemy zatrudnić do tego specjalistów, którzy z pewnością zrobią to lepiej i szybciej, a my nie będziemy musieli się męczyć, stresować i zastanawiać jak się za to w ogóle zabrać. Profilowanie samo w sobie będzie polegać na kształtowaniu terenu według naszego uznania, co pozwoli nam np. stworzyć teren spadający w dół od centrum, czyli najczęściej od domu, w stronę ogrodzenia. Możemy też wybrać całkowicie równy teren, jeżeli chcemy np. zasadzić trawnik, ponieważ wtedy wszelkie górki czy doły prezentują się nieciekawie, chyba że są zrobione umyślnie, w odpowiedni i przemyślany sposób. Nie powinniśmy jednak zabierać się za takie planowanie samodzielnie, ponieważ nasze błędy mogą być kosztowne, a efekt końcowy zapewne i tak nie spełni naszych oczekiwań. Trzeba zatem opowiedzieć o naszym pomyśle profesjonalistom, którzy wtedy będą mogli pokazać nam ich propozycję na rozwiązanie tego problemu tak, abyśmy byli zadowoleni. Korzystając z takiego projektu przygotowanego przez geodetów, będziemy mieli pewność, że wszystko będzie wykonane odpowiednio. Możemy oczywiście zgłosić swoje uwagi i poprawki zanim firma budowlana przystąpi do pracy,  więc geodeci na pewno w miarę możliwości poprawią projekt, jednak miejmy na uwadze to, że profesjonaliści nie będą wykonywać prac niebezpiecznych tylko ze względu na to, że tak nam się bardziej podoba.

Komu zlecić niwelacje terenu

Niwelacje terenu może wykonać każdy posiadający odpowiedni sprzęt, jednak nie każdy da radę wykonać ją tak profesjonalnie, jak fachowcy zajmujący się tym od lat. Wśród polecanych firm zajmujących się tego typu usługami, trzeba z pewnością wymienić specjalistę, jakim jest Firma Usługowo-Handlowa Wojciech Mikołaj, dla których niwelacja terenu nie jest żadną nowością. Świadczą oni usługi z zakresu ogólnobudowlanego, także w ich ofercie znajdziemy również różnego rodzaju prace ziemne czy wykopy, a także wynajem maszyn budowlanych takich jak np. koparki.

Opracowanie:

Firma Usługowo-Handlowa Wojciech Mikołaj

Mysłowice , Fabryczna 7

Podziel się