Materiał Partnera Jakie są rodzaje koparek?

Jakie są rodzaje koparek?

Koparka to nic innego jak maszyna budowlana, która jest przeznaczona do prac ziemnych. Jest niezbędna w każdej firmie świadczącej usługi budowlane. Na rynku dostępnych jest wiele maszyn, które mogą różnić się od przeznaczenia, parametrów i wyposażenia. Przed zakupem lub wypożyczeniem, w zależności od wybranego sposobu najmu, warto się zastanowić nad modelem i producentem, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele możliwości.

Koparki - co warto wiedzieć

Budowa koparko-ładowarki, w zależności od zainstalowanego wyposażenia - może się różnić. Jednak bez względu na przeznaczenie, zazwyczaj podwozie maszyny jest podobne. Przeważnie pojazd porusza się na gąsienicach, chociaż równie często spotykane są także maszyny z kołami. Operator kieruje pojazdem ze specjalnej kabiny, gdzie ma dostęp do wszystkich urządzeń sterujących.

Warto wspomnieć o tym, że jest wiele rodzajów koparek, które mogą pracować w różny sposób. Przykładem mogą być koparki przedsiębierne oraz koparki podsiębierne. Te pierwsze pracują z dna wykopu i wykorzystuje się je przy kopaniu dołów o dużych objętościach. W przypadku tych drugich, ich praca odbywa się z poziomu krawędzi wykopu. Zazwyczaj można je spotkać wtedy, kiedy powierzchnia dołu, który należy wykopać, jest niewielka lub nie ma możliwości sprowadzenia pojazdu na dno wykopu.

Ciekawym zjawiskiem są koparki chwytakowe. Służą przede wszystkim do wydobywania gruntów z wody i terenów nadwodnych. Mogą także wykonywać głębokie wykopy o niewielkich średnicach (np. studnie). Pojazd wyposażony jest w chwytak, który jest zawieszony na linach, a te przymocowane są do wysięgnika. O wiele częściej niż z potężnych maszyn budowlanych, korzysta się z minikoparek. Wyglądem mogą przypominać budkę telefoniczną z doczepionym ramieniem, jednak wbrew pozorom w niektórych trudno dostępnych miejscach, radzą sobie lepiej niż ich większe odpowiedniki.

Koparka -kupić, czy wynająć?

Jak tłumaczy ekspert z firmy PHU Maliniak, wynajem koparki nie jest taki prosty. Jeśli jesteśmy małą i początkującą firmą budowlaną, często nie ma możliwości wydania sporej sumy pieniędzy na nowy sprzęt. Należy pamiętać, że koparka to jedno z najbardziej podstawowych maszyn na budowie, bez której żadna firma świadcząca usługi budowlane nie mogłaby funkcjonować. Bardzo dobrym pomysłem może być leasing maszyn budowlanych w banku, które bardzo często finansują nawet 100% wartości maszyny. W niektórych firmach koparki są wykorzystywane tylko od czasu do czasu i w tym przypadku bardziej opłacalny może być wynajem koparki.

Podziel się