Artykuł sponsorowany Czym najlepiej ocieplić poddasze

Czym najlepiej ocieplić poddasze

W naszym chimerycznym klimacie ocieplanie poddasza to czynność, której nie sposób pominąć. Straty ciepła powodowane przez nieocieplony dach są na tyle duże, że pozostawienie domu bez warstwy wełny czy styropianu, jest po prostu wysoce nieekonomiczne.

Ocieplanie poddasza polega na wypełnieniu przestrzeni znajdujących się pomiędzy drewnianymi elementami więźby dachowej. Wypełnienie to musi być na tyle staranne i szczelne, by nie pozostawić szczelin, które staną się mostkami termicznymi, czyli miejscami, przez które dokonywać się będzie niekontrolowana utrata ciepła.

W praktyce, materiały mało sprężyste lub twarde są tymi, które mogą sprawić więcej problemów podczas ocieplania. Warto przy okazji dodać, że ocieplanie poddasza to nie tylko izolacja termiczna, lecz także akustyczna. To ważne szczególnie wówczas, gdy poddasze będzie zamieszkane. Najczęstszymi materiałami używanymi do ocieplania poddasza są wełna mineralna oraz styropian.

Ocieplenie wełną mineralną

Wełna mineralna to znakomity izolator, nic więc dziwnego, że jest najpopularniejszym materiałem ociepleniowym. Jej ogromnym atutem jest niepalność, a więc element mający duże znaczenie dla naszego bezpieczeństwa pożarowego. Kolejne zalety tego materiału to odporność na odkształcanie się zarówno pod wpływem wysokiej temperatury (o którą nietrudno na dachach pokrytych np. blachodachówką), jak pod wpływem zwiększonej wilgotności. Wełna mineralna znakomicie chroni przed hałasem dochodzącym z zewnątrz – dźwiękiem ulewnego deszczu, porywistego wiatru czy gradu uderzającego o powierzchnię dachu. Ma to znaczenie zwłaszcza jeśli poddasze będzie zamieszkałe. Listę zalet uzupełnia doskonała sprężystość, dzięki której wypełnienie dosłownie każdej przestrzeni pomiędzy elementami więźby dachowej będzie niezwykle łatwe.

Ocieplenie poddasza styropianem

Drugim pod względem popularności materiałem ociepleniowym jest styropian. Jeśli chcemy osiągnąć większy stopień izolacyjności, warto zdecydować się na tzw. styropian grafitowy, który przewyższa pod tym względem swój tradycyjny „biały” odpowiednik. Styropian jest mniej sprężysty od wełny, dlatego układanie płyt tak, by idealnie szczelnie wypełniały przestrzenie między belkami więźby, będzie niewątpliwie bardziej utrudnione i pracochłonne (konieczność precyzyjnego docinania poszczególnych płyt). Co nie znaczy, że solidne docieplenie poddasza styropianem jest niemożliwe. Wymagać będzie jedynie większej precyzji od ekipy budowlanej. Warto dodać, że w sprzedaży są obecnie płyty styropianowe wyposażone w pióra i wpusty, dzięki czemu mamy większą możliwość uniknięcia powstania mostków termicznych.

Warstwa ocieplenia poddasza, choć na co dzień zupełnie niewidoczna, spełnia jednak niezwykle ważną rolę. Od jej jakości zależy, czy mieszkanie w danym budynku będzie czymś przyjemnym i komfortowym, czy wręcz przeciwnie. Jeśli jesteście w tym momencie na etapie poszukiwania dostawcy wysokiej jakości materiałów ociepleniowych, koniecznie sprawdźcie co na ten temat ma do powiedzenia firma Gut Bud.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas