Materiał Partnera Izolacja pionowa i pozioma dla budynków

Izolacja pionowa i pozioma dla budynków

Wysokie wskaźniki grzewcze, brak pleśni i grzybów, usunięcie powracającej wilgoci oraz podwyższone parametry techniczne ścian, fundamentów i stropów to wynik stosowania specjalnych izolacji pionowych oraz poziomych. Mogą one być wykorzystywane zarówno przy dopiero budowanych obiektach, jak i przy tych już istniejących. Dowiedz się, czym jest izolacja pionowa i pozioma w budownictwie.

Do czego służy izolacja pionowa i pozioma dla budynków?

Izolacja pionowa oraz pozioma chroni obiekt przed podciąganiem wody z gruntu w górę budynku. Pozwala ona zatem zabezpieczyć przed wilgocią oraz wodą fundamenty i ściany. Skutecznie zwalcza zjawisko kapilarnego podnoszenia się wód gruntowych, eliminując korozję chemiczną oraz biologiczną konstrukcji domu, biurowca, kamienicy itp.

Niestety izolacje stosowane kilkanaście lat temu nie spełniają dzisiaj często swojego zadania. Mury murszeją, a fundamenty z dnia na dzień stają się coraz słabsze. W starszych obiektach takich jak kamienice można wyczuć charakterystyczny zapach wilgoci i zgnilizny, a ekspertyzy budowlane wykazują, iż obiekty nadają się do generalnego remontu. Przyczyny powstawania problemów wynikają z błędów projektowych, z nieodpowiedniego doboru materiałów oraz ze złego wykonawstwa izolacji.

Nie oznacza to jednak tego, że dzisiaj nie można skutecznie zmodernizować budynku. Zakładanie nowych izolacji poprzedzane jest procesami osuszania kondensacyjnego oraz odgrzybiania. Tym zajmuje się m.in. firma INWEST GRUNT, która stosuje systemy hydroizolacyjne najlepszych marek rynku europejskiego: BOSTIK, HEY'DI, SCHOMBURG, BAUMANN, HYDROSTOP, DRYZONE, DEITERMANN, IZOMUR, HW, PROFIN.

Tworzenie izolacji pionowych oraz poziomych

Tworzenie izolacji pionowych i poziomych o wysokiej klasie w przypadku budowanych obiektów jest stosunkowo proste oraz szybkie. Gorzej jest z budynkami starymi. Wtedy najczęściej po wspomnianym odgrzybianiu i osuszaniu budynków przeprowadza się iniekcje. Jest to proces, podczas którego tworzone są w ścianach otwory iniekcyjne. Do nich dostarczone pod ciśnieniem zostają odpowiednie środki, czyli iniekty. Tego typu blokady systemowe mają bardzo duży zasięg docierania do głębokich otworów, są ekologiczne i bezwodne, odporne na wody gruntowe agresywne, a także mają własności fizyko-chemiczne zgodne z murem oraz zaprawą spajającą.

Środki iniekcyjne w postaci płynów oraz gęstych środków to jednak nie wszystko. Najlepsi producenci tworzą również:

  • systemy mineralnych uszczelnień budynków,
  • systemy do naprawy murów,
  • systemy izolacji elastycznych,
  • systemy mat penetrujących do uszczelniania świeżego betonu,
  • a także impregnaty do okresowej konserwacji.

Określone rozwiązania dobierane są przez firmy wykonawcze po licznych pomiarach, ekspertyzach, a także po stworzonym projekcie modernizacyjnym. 

Opracowanie:

Inwest Grunt Izolacje osuszanie i odgrzybianie budynków

Szczecin , Kopernika 3-5 lok. 20

Podziel się