Artykuł sponsorowany Czym jest nadzór geologiczny i kto go prowadzi?

Czym jest nadzór geologiczny i kto go prowadzi?

Na inwestorów narzucana jest dzisiaj obecnie konieczność podejmowania współpracy z pracowniami geologicznymi, które wykonają odpowiednie badania geologiczno-inżynierskie gruntu np. pod budowę domu, hali magazynowej czy też pasażu handlowego. Ważne jest to zaś dlatego, by dany obiekt był mocno posadowiony w gruncie m.in. bez narażenia go na zjawisko osiadania. To geolog pomaga dobrać technologię wykonania fundamentu oraz jego zabezpieczenia. Wbrew pozorom nie tylko przedstawia on inwestorowi, geodecie, architektowi i ekipie budowlanej danych, ale współpracuje również z nimi w kolejnych etapach prac. Geolog świadczy wtedy nadzór geologiczny.

Czym jest nadzór geologiczny?

Nadzór geologiczny na budowie to zbiór wszystkich zadań, które geolog musi wykonać dla danej inwestycji. Przede wszystkim ważne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań geologicznych w gruncie jeszcze przed wszczęciem budowy. Geolog bada zatem nośność gruntu oraz jego zagęszczenie. Ponadto wykonuje badanie hydrogeologiczne i oddaje pobrane próbki do laboratoriów geotechnicznych. Częścią nadzoru geologicznego jest również przygotowanie opinii geologicznej i pełnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej na potrzeby posadowienia obiektów budowlanych. W niej często oznacza się też gęstość objętościową gruntu w pierścieniu lub cylindrze. Złożona dokumentacja może także zawierać projekt prac geologicznych poszerzonych o sondowanie dynamiczne gruntu, sondowanie cylindryczne, badanie rezystywności gruntu, wiercenie nierurowane i rurowane. Czy to jednak wszystkie zadania w ramach nadzoru geologicznego?

Podkreślić warto, że inspektor nadzoru geologicznego ma zadanie kontrolowania robót tak, by były prowadzone w zgodzie z projektem badań geologicznych. Współpracuje on zatem z architektem, firmą robót ziemnych, ekipą budowlaną, geodetą oraz inwestorem, pomagając ustalić metodę wykonania fundamentu oraz jego typ. To geolog może zlecić także konieczność wymiany gruntu, odwodnienia terenu czy wykonania odpowiedniego drenażu działki. Wbrew pozorom przy inwestycjach np. budowy domu nie tylko potrzebny jest on przed stworzeniem fundamentu. Nadzór dotyczy też uzbrojenia terenu, dodatkowej infrastruktury (np. wykopów pod zbiornik LPG lub oczyszczalnię ścieków, wykopów pod pompy ciepła gruntowe), a nawet tworzenia ogrodu.

Komu powierzyć nadzór geologiczny?

Badanie gruntu i pełen nadzór geologiczny można powierzyć zarówno geotechnikowi, jak i geologowi. Różnica między tymi profesjami zasadza się na zakresie uprawnień. Geolodzy z uprawnieniami geologiczno-inżynierskimi wystawiają ekspertyzy geotechniczne i prowadzą stosowne badania terenowe dla inwestycji przypisanych do I oraz II kategorii geotechnicznej. Są to między innymi domy jednorodzinne oraz konstrukcje z fundamentami bezpośrednimi i głębokimi. Jeśli chodzi zaś o budowy kwalifikowane do III kategorii, geologa musi zastąpić uprawniony geotechnik.

W Polsce, zwłaszcza przy inwestycjach inwestorów indywidualnych częściej badania i nadzór geologiczny prowadzą zatem geolodzy. Osoby budujące domy w województwie małopolskim powinny zatem zgłaszać się do takich pracowni usług geologicznych jak GEOSOLUM z Bochni. Firma wyposażona jest w odpowiedni sprzęt, wyróżnia się zatrudnianiem doświadczonych specjalistów, a także pochwalić może się setkami wykonanych inwestycji dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych.

Pomoc geologa przy zakupie działki

Warto wiedzieć, że dzisiaj opinie geologiczne nie muszą być związane tylko z nadzorem geologicznym przed i w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Poleca się również korzystać z pomocy specjalistów przy zakupie odpowiedniej działki pod dom, zwłaszcza jeśli ma ona leżeć wśród łąk, na skarpie czy też w innym trudnym dla wzniesienia budynku miejscu. To geolog podpowie, czy warto zainwestować w daną nieruchomość gruntową. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas