Artykuł sponsorowany Czym jest energia słoneczna i jak działają panele słoneczne?

Czym jest energia słoneczna i jak działają panele słoneczne?

Energia słoneczna jest najpowszechniejszym źródłem energii na Ziemi. Przechwytując energię słoneczną i zamieniając ją w energię elektryczną dla domu lub firmy, można poczynić duże oszczędności i działać dla dobra środowiska naturalnego. Nic zatem dziwnego, że energia słoneczna jest kluczową bronią w walce z obecnym kryzysem klimatycznym i zmniejszaniem zależności od paliw kopalnych.

Jak działa energia słoneczna?

Słońce jest naturalnym reaktorem jądrowym uwalniającym małe pakiety energii zwane fotonami. Co godzinę na Ziemię wpływa wystarczająca liczba fotonów, aby wytworzyć ilość energii, która mogłaby zaspokoić globalne zapotrzebowanie przez cały rok. W 2017 roku Międzynarodowa Agencja Energii wykazała, że ​​energia słoneczna stała się najszybciej rozwijającym się źródłem energii na świecie. Od tego czasu wykorzystanie energii słonecznej stale rośnie, bijąc rekordy na całym świecie.

Jak działają panele słoneczne?

W momencie uderzenia fotonów w ogniwo słoneczne, dochodzi do wyrzucenia elektronów z atomów. Jeśli przewodniki są dołączone do dodatniej i ujemnej strony komórki, powstaje obwód elektryczny, a elektrony, przepływające przez taki obwód, wytwarzają energię elektryczną. Panel słoneczny składa się z wielu ogniw – im więcej paneli można rozmieścić, tym więcej energii można wygenerować.

Z czego wykonane są panele słoneczne?

Panele fotowoltaiczne (PV) składają się z wielu ogniw słonecznych. Ogniwa słoneczne są wykonane z krzemu, podobnie jak półprzewodniki, i zbudowane z warstwy dodatniej i warstwy ujemnej, tworząc pole elektryczne. Aby wybrać najlepszy typ paneli słonecznych, warto skorzystać z pomocy ekspertów z firmy instalacyjnej, takiej jak Foreco Jacek Gładysz.

W jaki sposób panele słoneczne generują energię elektryczną?

Panele słoneczne PV wytwarzają prąd stały (DC). W przypadku prądu stałego elektrony przepływają w jednym kierunku wokół obwodu, przemieszczając się z ujemnej strony baterii, przez lampę, i wracając na stronę dodatnią. W przypadku prądu przemiennego elektrony są popychane i ciągnięte, okresowo zmieniając kierunek. Generatory wytwarzają prąd przemienny, gdy zwój drutu jest obracany obok magnesu.

Co robi falownik słoneczny?

Falownik słoneczny pobiera prąd stały z panelu słonecznego i wykorzystuje go do wytwarzania prądu przemiennego. Falowniki, wraz z zamianą prądu stałego na prąd przemienny, zapewniają ochronę przed zwarciami doziemnymi, produkują energię i śledzą punkt maksymalnej mocy.

Falowniki centralne dominują w branży solarnej od samego początku. Wprowadzenie mikroinwerterów to jedna z największych zmian technologicznych w branży PV. W przeciwieństwie do falowników centralnych mikroinwertery optymalizują się dla każdego pojedynczego panelu słonecznego, a nie dla całego systemu słonecznego. Dzięki temu każdy panel słoneczny może pracować z maksymalnym potencjałem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas