Artykuł sponsorowany Czym jest ekspertyza budowlana?

Czym jest ekspertyza budowlana?

Ekspertyzę budowlaną i związane z nią pomiary oraz badania wykonuje się dla budynków, obiektów budowlanych i instalacji. Przepisy prawa budowlanego nie określają jednak dokładnej definicji i czynności wchodzących w zakres działań ekspertyzy budowlanej. W tym artykule przybliżymy Ci pojęcie ekspertyzy budowlanej i podpowiemy, na czym polegają działania z nią związane!

Na czym polega usługa ekspertyzy budowlanej?

Celem ekspertyzy budowlanej jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników budynku lub obiektu budowlanego oraz wykrycie wszelkich wad, które mogłyby zagrozić życiu i zdrowiu osób. Dzięki niej można szybko ustalić przyczyny występujących nieprawidłowości oraz metody ich usunięcia.

Ekspertyza budowlana to nic innego jak dokumentacja zawierająca najważniejsze informacje o stanie technicznym budynku. Składa się ona z części opisowej oraz obliczeniowej. Jest ona opracowywana w oparciu o badania i diagnostykę budynku, obiektu lub instalacji. To właśnie w niej wskazuje się przeprowadzone badania, załącza dokumentację rysunkową i fotograficzną, czy umieszcza zalecenia dotyczące ewentualnych napraw.

Ekspertyzę budowlaną wykonuje się w oparciu o badania, obliczenia i diagnostykę fundamentów, stropów, ścian, elewacji, dachu i innych elementów konstrukcyjnych obiektu. Przygotowuje ją osoba uprawniona, która posiada odpowiednie kwalifikacje.

Kiedy przeprowadza się ekspertyzę budowlaną?

Na ekspertyzę budowlaną obiektu należy się zdecydować w sytuacji, gdy chcesz sprawdzić, czy prace na budowie są wykonywane zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, przeprowadzasz modernizację i renowację obiektu lub zauważysz, że budynek lub konstrukcja ma pęknięcia i uszkodzenia ścian – dowiadujemy się w rozmowie z przedstawicielem biura projektowego IMPACT z Gdańska, które oferuje wykonanie wysokiej jakości projektów budowlanych, ekspertyz czy przeglądów okresowych.

Ekspertyzę budowlaną możesz także wykonać, jeżeli myślisz nad zakupem nieruchomości i chcesz sprawdzić jej stan techniczny. Z takiej ekspertyzy możesz się dowiedzieć, czy obiekt ma uszkodzoną konstrukcję nośną i czy nadaje się do dalszego użytkowania. W wielu przypadkach niewykonanie ekspertyzy budowlanej skutkuje brakiem pozwolenia na wykonanie dalszych prac budowlanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas