Artykuł sponsorowany Czym jest i kto wykonuje ekspertyzę techniczną budynku?

Czym jest i kto wykonuje ekspertyzę techniczną budynku?

Ekspertyza techniczna budynku jest to oficjalny dokument sporządzony przez uprawnioną do tego osobę, zawierający dokładny opis konstrukcji, metod wykonania obiektu, użytych materiałów i ewentualnych wad budowlanych jakie pojawiły się w trakcie jego użytkowania. Mniej szczegółową formą ekspertyzy, która wystarcza w niektórych prostszych przypadkach, jest opinia budowlana. Decyzję czy ma być to opinia czy ekspertyza podejmuje osoba dokonująca oględzin obiektu.

Kiedy wykonywana jest ekspertyza budowlana?

Najczęściej wykonanie takiej ekspertyzy zleca się przed zakupem nieruchomości. Już same oględziny osoby uprawnionej do przeprowadzania ekspertyz budowlanych dają wiele informacji o stanie technicznym budynku. Specjalista natychmiast wychwyci większe nieprawidłowości. Jeśli w budynku widać wyraźne wady konstrukcyjne lub inne nieprawidłowości, lepiej wycofać się z zakupu takiej nieruchomości. Dokumenty ekspertyzy mogą przygotować jedynie osoby lub firmy do tego uprawnione, takie jak ITF Biuro Usług Projektowo Budowlanych. Ekspertyzę budowlaną musi również wykonać inwestor, który chce zmienić przeznaczenie budynku. Jest to wymóg prawny i stanowi podstawę do uzyskania pozwolenia na przebudowę. Szczególnie ostatnio takie przeróbki są bardzo popularne wśród deweloperów, którzy przerabiają stare fabryki lub magazyny na lokale mieszkalne typu lofty czy pomieszczenia biurowe. Ekspertyzę budowlaną warto również wykonać, gdy w nowo wybudowanym budynku pojawią się duże rysy lub pęknięcia, albo istnieją podejrzenia, że budynek nie został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną. Opracowanie może być podstawą do dochodzenia odszkodowania od wykonawcy na drodze sądowej. Ekspertyzy wykonuje się również po wszelkiego typu katastrofach budowlanych.

Co powinna zawierać ekspertyza budowlana?

Ekspertyza dotycząca stanu technicznego budynku powinna zawierać między innymi opis przedmiotu którego dotyczy i w jakim celu jest sporządzana. Kolejnym elementem jest szczegółowy plan budynku z wymiarami a także opis badanych elementów, rozwiązań konstrukcyjnych jakie zostały zastosowane w obiekcie, wyszczególnienie materiałów z jakich został on wykonany. W ekspertyzie budowlanej zamieszcza się również opis sposobu posadowienia fundamentów i metody wznoszenia ścian, wykonywania stropów oraz dachu. Jeśli wymaga tego sytuacja, np. gdy istnieje podejrzenie, że powodem wad technicznych jest wpływ podłoża na jakim został posadowiony budynek, to załącza się również opis badania gruntu. Cały materiał uzupełniają liczne rysunki i zdjęcia elementów budynku wraz z ewentualnymi uszkodzeniami. Konstruktor przeprowadza również obliczenia dla obciążeń dopuszczalnych danego elementu konstrukcyjnego i sprawdza czy naprężenia nie zostały przekroczone. Analizie wytrzymałościowej poddawane są takie elementy jak belki, stropy, nadproża i fundamenty. Ostatnim elementem ekspertyzy budowlanej jest ocena stanu budynku, oraz jego przydatność do dalszej eksploatacji lub ewentualnej przebudowy albo rozbiórki. Osoba uprawniona podaje również przyczyny uszkodzeń i zaleca sposoby ich naprawy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas