Artykuł sponsorowany Czym jest dom energooszczędny i co warto wiedzieć przed jego wybudowaniem?

Czym jest dom energooszczędny i co warto wiedzieć przed jego wybudowaniem?

Chyba każdy z nas zastanawia się, w jaki sposób zaoszczędzić pieniądze, korzystając z własnego domu. Jednym ze sposobów jest stworzenie domu energooszczędnego. Jego budowa jest droższa w porównaniu do tradycyjnego obiektu mieszkalnego, jednakże planując zamieszkać w nim całe życie, z pewnością inwestycja ta nam się zwróci. Mieszkając w domu energooszczędnym rachunki za prąd, ogrzewanie i inne czynniki będą znacznie niższe.

Dom energooszczędny – co to jest?

Energooszczędny dom to obiekt budowlany, w którym użyto materiałów budowlanych oraz rozwiązań mających na celu zmniejszenie strat ciepła do minimum. W ten sposób zmniejsza się także koszty związane z utrzymaniem domu. Domy energooszczędne wyróżniają się izolacją cieplną bez żadnych mostków termicznych. Izolację cieplną wykonuje się z wysokiej jakości materiałów budowlanych i kontrolowanej wentylacji. Budowa domów energooszczędnych to zadanie, którego podejmą się fachowcy z firmy budowlanej Gama Usługi ogólnobudowlane Budowa pod klucz Remonty z Łąga w województwie pomorskim. Ponadto w domach energooszczędnych montuje się okna i drzwi o takiej samej charakterystyce. Zwykle są to okna trzyszynowe, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Jak powinien być usytuowany dom energooszczędny?

Domy energooszczędne pozwalają na mniejsze zużycie energii między innymi ze względu na to, że wykorzystują naturalne światło słoneczne. W związku z tym ogromne znaczenie ma usytuowanie takiego obiektu. Domy tego typu, jeśli znajdują się na północnej półkuli, powinny być skierowane w orientacji północ – południe. Dzięki temu zminimalizujemy wpływ naturalnego światła na dom w okresie letnim oraz zwiększymy jego dostępność zimą. Równie ważne, co usytuowanie domu, jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Podczas wykonywania projektu trzeba zwrócić uwagę na to, by pomieszczenia, w których spędzamy dużo czasu, a więc salon, pokój dzienny lub jadalnia znajdowały się od strony południowej. To zapewni im dobre nasłonecznienie. Z kolei od strony wschodniej warto rozważyć stworzenie kuchni i sypialni. W tych pomieszczeniach słońce jest przydatne szczególnie rano. Natomiast  od północy najlepiej usytuować pomieszczenia gospodarcze, w tym łazienkę i garaż, ponieważ nie przebywamy w nich zbyt długo.

Dom energooszczędny a ogrzewanie

W domach energooszczędnych zwykle nie ma dużego zapotrzebowania na ciepło, jednakże to nie oznacza, że można zbagatelizować kwestie związane z ogrzewaniem. W domach energooszczędnych sprawdzą się rozmaite rozwiązania grzewcze. Jednym z nich jest kocioł gazowy. Nie potrzebuje on obsługi, ponieważ włącza się i wyłącza w sposób automatyczny. Zaletą tego sposobu ogrzewania jest brak konieczności wydzielania kotłowni. W energooszczędnych domach można też postawić na kocioł elektryczny lub ogrzewanie podłogowe elektryczne. Dość ciekawą opcją są też odnawialne źródła energii. Wśród nich dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, które pozwalają na pozyskiwanie energii z powietrza, gruntu lub wody, a także kotły na biomasę i kolektory słoneczne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas