Materiał Partnera Czym charakteryzują się młyny młotkowe?

Czym charakteryzują się młyny młotkowe?

Nieodłącznym etapem wycinki drzew oraz produkcji tartacznej jest konieczność obróbki powstałych odpadów. Między innymi do przerobu zrębków konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, którymi są młyny młotkowe. Ich konstrukcja i działanie pozwala uzyskać produkt o znacznie mniejszej frakcji, która nadaje się na przykład do produkcji brykietu oraz pelletu. To również maszyny, które są niezastąpione, chociażby w wielu pracach rolniczych.

Zasada działania

To urządzenia znane również pod nazwą młynów bijakowych. Wszystko przez wzgląd na komponenty, które biorą udział w rozdrabnianiu biomasy, a są nimi właśnie młotki – bijaki. To one właśnie uderzając z dużą siłą w surowiec, zmniejszają jego wymiary, w konsekwencji czego powstaje niezwykle drobny produkt końcowy. Jego wielkość jest jednak uzależniona od zamontowanych w młynie sit, a konkretniej rozmiarów ich oczek. Otrzymywana frakcja może osiągać szerokość 12 mm lub mniej. Pod tym względem łatwo dostosować parametry urządzenia do indywidualnych potrzeb. Najczęściej bęben młynów młotkowych jest napędzany za pomocą silnika elektrycznego.

Efektywność działania

Ponadto warto zaznaczyć, że skuteczność konkretnego modelu jest również uzależniona od liczby bijaków, z kolei szybkość działania od mocy napędu, jak i ilości obrotów bębna rozdrabniającego. Im te parametry będą wyższe, tym prace przebiegną sprawniej oraz wydajniej. Różne typy maszyn śrutujących ma w swojej ofercie między innymi ich producent, firma Teknomotor, której siedziba znajduje się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wiele z takich urządzeń bez problemu da się włączyć do zautomatyzowanego ciągu produkcyjnego, ponieważ współpracują z przenośnikami taśmowymi, a także ślimakowymi. Dodatkowo w nowoczesnych wersje wyposażone są w system kontroli pracy, uniemożliwiający przeciążenie młyna w trakcie działania. Wszystko dzięki czasowemu zatrzymaniu automatycznego podawania materiału do wlotu.

Zastosowanie młynów

Jak zostało już wcześniej wspomniane, urządzenia są dedykowane do rozdrabniania biomasy w postaci słomy, papieru, siana, zbóż, ale przede wszystkim zrębków drzewnych. W związku z tym okazują się również nieocenioną pomocą w przemyśle rolniczym, głównie do produkcji pasz dla zwierząt. Młynów bijakowych nie może zabraknąć w tartakach jak i zakładach, gdzie produktem ubocznym z produkcji są trociny, wióry czy słoma. Powstałe w takich działaniach odpady mogą z powodzeniem posłużyć do produkcji brykietu lub pelletu. Najpierw jednak konieczne jest uzyskanie odpowiednio drobnej frakcji, dlatego również i w tej dziedzinie młyny młotkowe będą niezwykle przydatne.

Opracowanie:

Teknamotor sp.z o.o. Rębaki, rozdrabniacze, frezarki

Ostrowiec Świętokrzyski , Świętokrzyska 2a

Podziel się