Materiał Partnera Czy warto wykonać badania geotechniczne przed budową domu?

Czy warto wykonać badania geotechniczne przed budową domu?

Zanim zaczniemy budowę naszego wymarzonego domu, warto sprawdzić stan podłoża, na którym ma on powstać. Chociaż badania gruntu nie zawsze są wymagane przez organy zezwalające na budowę, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług geotechnika, zaspokoimy własne wątpliwości. Budowa domu na niesprawdzonym gruncie może doprowadzić do problemów, które wystąpią podczas mieszkania w nim.

Co sprawdzimy dzięki wykonaniu badań geotechniczne?

Chociaż inwestycja w dom już sama w sobie wiąże się z dużym nakładem finansowym, nie warto oszczędzać na korzystaniu z usług fachowców. Zatrudnienie geotechnika, który sprawdzi stan podłoża działki uchroni nas przed problemami. Mogą one wystąpić na etapie budowy lub podczas użytkowanie budynku i jeszcze bardziej obciążyć nasz portfel. Specjaliści z olsztyńskiej firmy GeoWell kompletując dokumentację, ocenią warunki położenia działki, poziom wód gruntowych, a także rodzaj gruntu i jego nośność. Następnie przedstawią wnioski oraz zalecenia, wynikające z przeprowadzonego badania.

Wybierając miejsce pod budowę, warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe i sprawdzić, gdzie spływać będą opady zanim wnikną do gleby. Będzie to miało wpływ na postawiony w tym miejscu budynek. Podczas wykonywania badań geotechnicznych sprawdzony zostanie także poziom wód gruntowych. Wiedza na ten temat jest szczególnie istotna, jeśli decydujemy się na podpiwniczenie. Kiedy poziom jest zbyt wysoki, problemy mogą pojawić się podczas stawiania domu i izolowania fundamentów. Dodatkowo grunty mocniej nawilżone są zazwyczaj mniej nośne. Tylko dokładne zbadanie rodzaju podłoża da nam pewność, że nie ryzykujemy, stawiając w tym miejscu dom.

Dlaczego warto zbadać grunt pod dom?

Chociaż większość terenów w Polsce nadaje się pod budowę domów, zawsze musimy brać pod uwagę ryzyko, że niesprawdzony grunt okaże się zbyt słabej jakości. Jeśli nie zlecimy badania geotechnicznego działki, dowiemy się o tym podczas któregoś z etapów stawiania domu, albo wówczas, gdy zaczną pękać ściany i zapadać się fundamenty, kiedy już będziemy go zamieszkiwać. Naprawa będzie wiązała się z dużo większymi kosztami, niż skorzystanie z usług geotechnika jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Odpowiednio przygotowana opinia na temat gruntów podpowie, jak powinna przebiegać budowa, by dom był trwały. Dostosowanie fundamentów do rodzaju gruntu pomoże postawić stabilny budynek, który nie będzie zagrażał naszemu bezpieczeństwu. Dzięki przeprowadzonemu badaniu będziemy mogli także dobrać potrzebne izolacje. Dostarczy nam też wystarczających informacji, by podjąć dobrą decyzję odnośnie głębokości podpiwniczenia, a także wskaże linie przemarzania gruntu. Dzięki badaniom geotechnicznym będziemy posiadali pełny obraz dotyczący gruntów na naszej działce i informacje przydatne podczas budowy domu.

Opracowanie:

Geowell Usługi geologiczne mgr inż Wołodźko Dominik

Olsztyn , Wiecherta 29 lok. 20

Podziel się