Materiał Partnera Przewodność elektryczna gruntu. O czym nam mówi?

Przewodność elektryczna gruntu. O czym nam mówi?

Badania geotechniczne gruntu są dziś przeprowadzane przy pomocy zaawansowanych i nowoczesnych urządzeń. Dzięki nim można dowiedzieć się, jakie właściwości ma gleba poddawana procedurze badawczej. Jednym z parametrów, który są w stanie określić specjaliści, jest przewodność elektryczna. Dlaczego grunt bada się właśnie po tym kątem? Jakich informacji może dostarczyć taka analiza?

 

Przewodność elektryczna gruntu – jakich informacji dostarcza?

Grunt tworzą różnego rodzaju komponenty, które charakteryzują się określoną przewodnością elektryczną, czyli tak zwaną konduktywnością. Specjaliści badający tę właściwość dokonują między innymi pomiaru oporności.

Na podstawie tego, jaką przewodnością charakteryzuje się gleba, można ocenić, czy w jej strukturze nie znajdują się osłabienia. Jest to też sposób na to, aby stwierdzić, czy w gruncie są zlokalizowane złoża mineralne lub obiekty podziemne. Nowoczesne urządzenia pozwalają na uzyskanie niezwykle dokładnych wyników badań. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie informacji na temat tego, jakimi właściwościami litologicznymi charakteryzuje się grunt.

Specjaliści określający przewodność elektryczną są w stanie wskazać, czy w gruncie znajdują się strefy przepuszczalne, czy nieprzepuszczalne. Oprócz tego mogą oni w ten sposób dowiedzieć się o obecności zanieczyszczeń węglowodorowych.

Badania przewodności elektrycznej gruntu dostarczają cennych informacji o jego właściwościach oraz o strukturze. Z punktu widzenia inwestorów wiedza ta jest niezbędna do tego, aby zrealizować określone projekty. Dlatego też liczy się dokładność przeprowadzanych badań oraz precyzja wykonywanych pomiarów” – mówi ekspert z firmy Baars.

 

W jaki sposób przeprowadza się badania przewodności elektrycznej gruntu?

Wykonanie pomiaru przewodności elektrycznej gruntu jest możliwe dzięki sondowaniu statycznemu sondą stożkową CCPTU. W tym celu wykorzystuje się elektryczny moduł, który jest połączony z elektrycznym stożkiem CPT albo CPTU.

Badanie to zaczyna się od zakotwiczenia urządzenia na danym terenie. Następnie w głąb gruntu wprowadza się sondę, która dokonuje pomiarów. Specjaliści analizujący wyniki są w stanie stwierdzić, jaka jest jego przewodność elektryczna. Umieszczając stożek w gruncie, można poznać szereg charakteryzujących go parametrów. Wraz z informacjami na temat przewodności elektrycznej można zyskać dane dotyczące oporu penetracji stożka (qc) oraz oporu tarcia na tulei ciernej (fs). Jednocześnie istnieje możliwość dokonania pomiaru ciśnienia porowego.

Podziel się