Artykuł sponsorowany Czy pomiary instalacji elektrycznej w domu są konieczne?

Czy pomiary instalacji elektrycznej w domu są konieczne?

Trudno wyobrazić sobie użytkowanie domu jednorodzinnego, w którym nie została rozprowadzona instalacja elektryczna. To właśnie ten układ jest obecnie kluczowy przy projektowaniu budynków mieszkalnych i nie tylko. Konieczność zasilania wielu sprzętów AGD i RTV, ale także prawidłowe funkcjonowanie systemu alarmowego, zależy właśnie od poprawnej pracy instalacji elektrycznej. Kiedy i po co dokonuje się jej pomiarów?

Kiedy niezbędne jest wykonanie pomiaru instalacji elektrycznej?

Domy jednorodzinne to rodzaj obiektu, w którym obowiązkowe jest kontrolowanie stanu technicznego m.in. instalacji elektrycznej. Dokonanie w tym zakresie stosownych pomiarów stanowi czynność, jaką inwestor powinien zlecić specjaliście przynajmniej raz na 5 lat. W takiej sytuacji wykonanie pomiarów instalacji elektrycznej jest niezbędne. Nie oznacza to jednak, że nie warto badań technicznych przeprowadzać częściej. Takie kontrole są bowiem korzystne z wielu względów.

Przede wszystkim umożliwiają zdiagnozowanie np. nadmiernego zużycia elementów instalacji, co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do poważnej usterki. Trzeba przy tym pamiętać, że taka awaria może być bardzo groźna – nierzadko jest przyczyną pożaru. Szybkie wykrycie nieprawidłowości gwarantuje też uniknięcie sporych kosztów związanych z remontem uszkodzonej instalacji elektrycznej. Jej pomiary przeprowadza firma InstalDom Tomasz Biarda, która zapewnia rzetelne wykonanie czynności w tym zakresie. Jakie dokładnie działania realizuje się w ramach kontroli układu doprowadzającego prąd do domu?

Jak przeprowadza się pomiary instalacji elektrycznej?

Pomiary instalacji elektrycznych dzieli się na odbiorcze i okresowe. Pomiar odbiorczy instalacji dokonuje się po zakończonej budowie nowego budynku. Sprawdza się wówczas całość instalacji. Przewody, ich rodzaje, przekrój, właściwy dobór zabezpieczeń, które mają je chronić przed uszkodzeniem. Sprawdza się rezystancję uziemienia, połączenia wyrównawcze pomiary te odpowiadają za bezpieczeństwo użytkowania oraz urządzeń znajdujących się wewnątrz domu. Kontroli poddawane są również zainstalowane przewody. W tym celu dokonuje się pomiaru rezystancji izolacji, pozwala to ocenić czy podczas budowy nie została ona uszkodzona.

Już po podaniu napięcia na do instalacji sprawdza się impedancję pętli zwarcia. Pomiar ten pokazuje między innymi jakość połączeń w instalacji których właściwa jakość zapobiega upalaniu się przewodów, uszkadzaniu gniazd itp. Kolejnym pomiarem który powinien mieć miejsce jest pomiar zabezpieczeń różnicowo-prądowych. Dokonuje się pomiaru prądu, oraz czasu zadziałania.

Pomiary okresowe swoim zakresem obejmują podobny zakres jak odbiorcze. Pierwszy raz wykonywane są do 5 lat po odbiorczym. Jednak w zależności od miejsca pracy instalacji, szybkości jej starzenia się okres ten może zostać skrócony. Pomiary te pokazują, jak instalacja się starzeje, jakie zmiany w niej zachodzą. W związku z tym zaleca się trzymanie poprzednich protokołów z pomiarów i przedstawianie ich na prośbę osoby dokonującej pomiarów.

Brak regularnych pomiarów to nie tylko ryzyko uszkodzenia instalacji i porażenia prądem. Wiele firm ubezpieczeniowych traktuje ich brak jako ciężkie naruszenie obowiązków wynikających z prawa budowlanego i odmawia wypłaty odszkodowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas