Materiał Partnera Nowoczesna instalacja elektryczna – dlaczego jest tak istotna?

Nowoczesna instalacja elektryczna – dlaczego jest tak istotna?

Współczesnym ludziom trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałoby funkcjonowanie bez energii elektrycznej.  W obecnych czasach instalacja elektryczna z pewnością stanowi jeden z najistotniejszych elementów, składających się na komfort życia domowników. Jednak, aby instalacja działała sprawnie, a płynący w niej prąd nie stanowił zagrożenia dla lokatorów, musi być ona wykonana starannie i zgodnie z normami. Komu zlecić wykonanie instalacji? Podpowiadamy.

Niezależnie od tego, czy budujemy wymarzone rodzinne gniazdko, czy budynek, który będzie służył do celów pracowniczych, konieczny będzie złożony projekt instalacji elektrycznej. Przygotowane przez fachowców opracowanie powinno określać zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz możliwość modernizacji instalacji w przyszłości.

Dlaczego nowoczesna instalacja jest tak ważna?

Instalacja elektryczna ma zapewniać domownikom lub użytkownikom lokalu komfort i bezpieczeństwo. Jej rozplanowanie w domu to kwestia indywidualna, uzależniona od potrzeb i preferencji mieszkańców. Firmie zajmującej się projektowaniem instalacji, należy przekazać liczbę planowanych urządzeń elektrycznych oraz ich rozmieszczenie. Dlatego, zanim skontaktujemy się z fachowcami, powinniśmy znać wstępny projekt pomieszczeń i umiejscowienie najważniejszych urządzeń. Pamiętajmy, że niewłaściwie wykonana instalacja elektryczna stanowi zagrożenie dla domowników, a w przypadku awarii może doprowadzić do poważnych konsekwencji np. pożaru. Dlatego nigdy nie wykonujmy instalacji samodzielnie! Zarówno jej montaż, jak i modernizacje, zlećmy doświadczonych fachowcom z renomowanej firmy Elmort w Chojnicach, w województwie pomorskim. Specjaliści zajmują się także instalacjami teletechnicznymi oraz rozwiązaniami informatycznymi dla elektroenergetyki.

Najczęstsze błędy

Źle zaprojektowana i wykonana instalacja nie tylko uprzykrza życie domownikom, ale może stanowić także zagrożenie. Mieszkańcy najczęściej narzekają na zbyt małą ilość gniazd i punktów świetlnych lub ich niewłaściwe umiejscowienie. Kolejny powszechnie spotykany problem to błędnie określone zapotrzebowanie na moc. Pamiętajmy, że moc musi zostać dopasowana do rodzaju urządzenia! Problem mogą stanowić również ułożone przewodu, dlatego koniecznie montaż instalacji elektrycznej zlećmy fachowcom! Doświadczeni eksperci zadają o wszystkie istotne kwestie związane z instalacją, również o zabezpieczenia przepięciowe oraz przeciążeniowe.

Podziel się