Artykuł sponsorowany Jak bezpiecznie przeprowadzić naprawę instalacji elektrycznej?

Jak bezpiecznie przeprowadzić naprawę instalacji elektrycznej?

Naprawa  instalacji elektrycznej obejmuje szereg, potencjalnie niebezpiecznych, czynności. Nieprawidłowy montaż gniazda elektrycznego może zakończyć się tragicznie, wadliwe okablowanie stanowi potencjalne źródło pożaru, duże obciążenie obwodu może skutkować ciągłymi przepięciami. Sprawdź, jak wykonać bezpieczną naprawę instalacji i o czym pamiętać w czasie pracy z prądem.

Naprawa instalacji elektrycznej – o czym pamiętać?

Naprawa wadliwej instalacji elektrycznej zawsze wymaga interwencji elektryka. Znalezienie miejsca uszkodzenia to złożone zadanie, które wymaga sprawdzenia obwodów przy pomocy przyrządów pomiarowych, dlatego tak ważne jest skorzystanie z usług sprawdzonego serwisu, takiego jak Rochtech. W pierwszym etapie prac elektryk wykonuje pomiar rezystancji izolacji, pomiar pętli zwarciowej oraz sprawdza wyłączniki różnicowoprądowe. Jedną z najczęstszych przyczyn przerw w instalacji jest nieprawidłowe wykonanie połączeń w puszkach łączeniowych, gniazdach oraz łącznikach. Tego rodzaju przerwy mogą być trudne do zdiagnozowania – o wiele łatwiej jest zauważyć usterki mechaniczne, takie jak przewiercony przewód.

Najczęstsze usterki instalacji elektrycznej – zachowaj bezpieczeństwo

Jedną z częstszych usterek instalacji elektrycznej jest zwarcie w przewodzie prowadzonym pod tynkiem. Jeżeli żyła ochronna nie została uszkodzona, elektryk usunie wadliwy odcinek izolacji i zabezpieczy żyłę przy użyciu taśmy izolacyjnej. Aby bezpiecznie przeprowadzić procedurę, należy odłączyć obwód spod napięcia i zabezpieczyć go przed przypadkowym włączeniem. Jeżeli doszło do przewiercenia przewodów i przerwania żył, zazwyczaj wykorzystuje się mufkę. W przypadku naruszenia przewodów niektórych sprzętów gospodarstwa domowego, takich jak lodówki czy płyty indukcyjnej, konieczna jest ich wymiana. Naprawianie instalacji elektrycznej przy odbiornikach jest główną przyczyną wypadków przy pracy, dlatego diagnoza i likwidacja uszkodzenia, wymagają szczególnej ostrożności.

Wypadki przy pracy – jak ich uniknąć?

Jedną z głównych przyczyn porażenia prądem jest lekceważenie zasad bezpieczeństwa i stosowanie prowizorycznych środków ochronnych. Praca z prądem wymaga odpowiedniego przygotowania i stosowania się do podstawowych procedur bezpieczeństwa m.in. wykorzystanie certyfikowanych narzędzi, unikanie nadmiernego obciążenia instalacji oraz zapewnienie optymalnego stanu uziemienia. Bardzo istotne jest również wykonywanie okresowych przeglądów i pomiarów elektrycznych, które pomogą zdiagnozować stan instalacji elektrycznej i podjąć decyzję o jej potencjalnej modernizacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas