Artykuł sponsorowany Czy klapy dymowe mogą pełnić funkcje wyłazów dachowych?

Czy klapy dymowe mogą pełnić funkcje wyłazów dachowych?

Wyłaz dachowy umożliwia wyjście z budynku na dach w celu wykonania prac naprawczych lub montażowych. Klapa dymowa z kolei służy do usuwania dymu i szkodliwych substancji, jakie wydzielają się w czasie pożaru. Klapa dymowa może pełnić funkcję wyłazu, ale wyłaz nie sprawdzi się w roli klapy. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie klapy są wyposażone w wyłaz.

Kilka słów o wyłazach dachowych

Wyłaz dachowy ma zapewniać wyjście z budynku na dach ekipom monterskim i serwisowym. Wyłaz z przeszkleniem pełni dodatkowo funkcję świetlika i doświetla pomieszczenie naturalnym światłem z zewnątrz. W asortymencie poznańskiego dystrybutora świetlików dachowych WIRMET dostępne są wyłazy dwufunkcyjne z funkcją przewietrzania pomieszczeń. Wyłazy mogą mieć różne wymiary, choć najczęściej spotykane są następujące modele:

  • 60 × 60

  • 70 × 70

  • 80 × 80

  • 90 × 90

  • 100 × 100

  • 120 × 120

Możliwe jest także zamówienie wyłazu na wymiar. Zgodnie z przepisami wyłazy wymagane są w budynkach, które posiadają więcej niż dwie kondygnacje, choć w praktyce bardzo często montuje się je także w domach parterowych.

Do zamykania i zabezpieczenia wyłazu służy klamka z zamkiem, czasem stosuje się także zamknięcia na kłódkę. Włazy dachowe wyposażone są w zestaw sprężyn, które podtrzymują klapę w pozycji otwartej w czasie wychodzenia. Dostępne są wyłazy na podstawach laminowanych i stalowych. Modele stalowe wymagają docieplenia wełną mineralną.

Do czego służą klapy dachowe?

Klapy dachowe dostarczają świeże powietrze do budynku w czasie pożaru, co sprawia, że ryzyko zatrucia groźnymi oparami jest znacznie ograniczone. Klapy dymowe mogą być wyposażone w napędy pneumatyczne lub automatyczne. Do wyboru są klapy z kopułką akrylową lub poliwęglanową, jedno lub wieloskrzydłowe.

Klapy dymowe to wielozadaniowe konstrukcje, które w razie wystąpienia pożaru mogą zostać otwarte za pomocą napędu. Zastosowanie klapy dymowej znacznie ułatwia przeprowadzenie akcji gaśniczej i rozpoczęcie ewakuacji. Jest to także sposób na ograniczenie strat materialnych związanych z zadymienia obiektu. Klapy dostępne są w różnych wymiarach i kształtach.

Podstawowym zadaniem klap dymowych jest odprowadzanie dymów i gorących gazów z pomieszczenia. Stanowią powierzchnię czynną oddymiania, a ich parametry definiują obowiązujące normy bezpieczeństwa. Klapy dymowe mogą pełnić funkcję włazów dachowych – jest to wszechstronne rozwiązanie, które minimalizuje koszty, oszczędza przestrzeń i jednocześnie zwiększa poziom bezpieczeństwa osób przebywających w budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas