Artykuł sponsorowany Zastosowanie świetlików na dachach płaskich

Zastosowanie świetlików na dachach płaskich

Nie tylko okna połaciowe pozwalają dostarczyć odpowiednią ilość światła do pomieszczeń poddasza użytkowego. Dość popularnym rozwiązaniem są również świetliki tunelowe. Powinny być one dopasowane do rodzaju pokrycia. Dziś dostępne są już nie tylko świetliki do dachów spadowych, ale też do dachów płaskich. Co warto o nich wiedzieć? Jak wybrać idealny oraz w jaki sposób go zamontować?


Świetliki dachowe do płaskich dachów – czym są?

Dach płaski nie jest przeszkodą uniemożliwiającą dostarczenie światła do wnętrza. Tak jak większość oferowanych okien, świetlik dachowy jest wykonany z PCV. Skrzydła świetlika kopułkowego dachowego otwierane są jak klapa, choć możliwe jest ich zablokowanie. Najczęściej tego rodzaju otwory okienne otwierane są za pomocą korbki, choć osiągalne są już ich nowsze wersje, otwierane za pomocą napędu elektronicznego. Niestety, rozwiązanie to jest nieco droższe.

Omawiane świetliki, są wyposażone w pakiety szybowe, a część z nich może również mieć kopułę z przeźroczystego akrylu bądź poliwęglanu. Wbrew pozorom, współczynnik energii przenikającej przez omawiany otwór jest korzystny – może wynosić nawet 0,72 W/(m2.K). 


Jak zamontować świetlik dachowy?

Świetliki dachowe są montowane w otworze dachowym, który koniecznie trzeba ocieplić i wykończyć tynkiem od wewnątrz. Do wykonania tego zadania można również wykorzystać elastyczne płyty jak sklejkę czy też płytę gipsowo-kartonową lub zastosować gotowy kołnierz wykończeniowy z PCV.

- Odpowiednie zaprojektowanie świetlików - mówi specjalista z firmy Lumiterm - pozwala wykorzystać je zarówno na dachach płaskich, jak i tych z niewielkim kątem nachylenia, maksymalnie do 20°. Otwory okienne do płaskiego pokrycia są wyposażone w wysoki kołnierz, który umożliwia łatwe połączenie go z hydroizolacją.

Warto również pamiętać, że samo obrobienie okna od wewnątrz nie jest wystarczające. Koniecznie należy zadbać o uszczelnienie przejścia przez strop. Czynność tą wykonuje się poprzez przeprowadzenie papy na kołnierz świetlika i zgrzanie tych dwóch elementów. Dzięki wyposażeniu ich w automatykę możliwe jest otwieranie i zamykanie przy użyciu pilota, bez konieczności korzystania z drabinki w przypadku okien wysoko umieszczonych.


Świetliki ze sztywnym kołnierzem

W dachach płaskich z konstrukcją drewnianą można również zainstalować świetlik z kołnierzem wykończeniowym z PCV. Rozwiązanie to jest niczym innym jak długą, sztywną rurą, zamocowaną od sufitu aż do kopuły świetlika. Dzięki niej do wnętrza wpada naturalne światło i rozjaśnia pomieszczenie.

Dzięki świetlikom możemy kształtować przestrzeń naszych domów, wpuszczając do nich miękkie, naturalne światło. To ciekawe rozwiązanie doceniane zarówno przez architektów, jak i użytkowników.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas