Artykuł sponsorowany Rodzaje świetlików dachowych

Rodzaje świetlików dachowych

Świetliki dachowe uznawane są za praktyczne, łatwe i efektowne rozwiązania umożliwiające równomierne doprowadzenie światła dziennego do wnętrza danego budynku. Te elementy mogą stanowić uzupełnienie okien tradycyjnych, choć równie dobrze sprawdzają się w roli samodzielnych obiektów doświetlających. Jedno jest pewne – ich zastosowanie jest bardzo szerokie.


Czemu warto montować świetliki dachowe?

Nie od dziś wiadomo, że naturalne dzienne światło podnosi komfort użytkowania wszystkich pomieszczeń. Jeszcze kilkanaście lat temu światło było wprowadzane do wnętrz jedynie głównie okna. Mało kto myślał o alternatywnych rozwiązaniach. Czasy się zmieniły, a wraz z upływem lat coraz bardziej dostrzega się, jak duże możliwości stwarzają świetliki dachowe.

Niezależnie od tego, czy chodzi o budynki mieszkalne, czy o obiekty publiczne – te elementy sprawdzą się w wielu miejscach i sytuacjach. Producenci oferują dziś świetliki dachowe o różnej formie, które znakomicie uzupełniają tradycyjne przeszklenia.


Typy świetlików dachowych

Producenci oferują dziś szeroką gamę świetlików dachowych. W tym kontekście mówi się między innymi o elementach stałych oraz uchylanych. W zakresie dostępnych materiałów stawia się na przykład na świetliki akrylowe lub poliwęglanowe.

Ze względu na formę, do najchętniej wybieranych przez klientów rozwiązań zaliczają się:

  • świetliki kopułkowe,

  • świetliki oborowe,

  • świetliki łukowe,

  • świetliki płaskie,

  • świetliki kominowe.

Pierwszy z wymienionych typ świetlików – jak sama nazwa wskazuje – ma kształt kopuły. Takie elementy zdecydowanie najlepiej sprawdzają się na dachach płaskich. Wykorzystuje się je jako element doświetlający wnętrza hal lub innych obiektów użytkowych, podobnie zresztą jak modele płaskie. Podstawa świetlików kopułkowych zazwyczaj bazuje na rzucie kwadratu lub prostokąta.

Z kolei świetliki oborowe wyróżniają się wypukłą formą. Konstrukcja takich elementów jest wykonana ocynkowanych lub aluminiowych zamkniętych profili o właściwościach antykorozyjnych. Podobny kształt do oborowych mają wersje oborowo-kominowe, które dodatkowo odpowiadają za optymalną wentylację wewnątrz.

Bardzo estetycznie prezentują się świetliki łukowe. Dobrej jakości produkty tego typu ociepla się wełną mineralną, co skutkuje zapewnieniem idealnych parametrów termoizolacyjnych. Świetliki łukowe występują czasem także w postaci długich pasm montowanych na obiektach przemysłowych. Nadają się one do wypełnienia szczytowych fragmentów dachów dwuspadowych.

Dość nietuzinkową grupę stanowią świetliki piramidalne. Ich kształt kojarzy się z klasycznym dachem czterospadowym. Umieszcza się je na szczycie budynku oraz na skośnych połaciach.


Gdzie zamawiać świetliki dachowe?

Opisywane elementy powinny być dobrze dobrane i cechować się nienaganną jakością. Z tego powodu warto skierować uwagę na ofertę zaufanych i cenionych w branży producentów, takich jak Lekka Obudowa. Jeśli nie wiesz, który typ świetlików sprawdzi się najlepiej w Twoim obiekcie, skontaktuj się z przedstawicielem działu obsługi klienta, który na pewno pomoże Ci w doborze produktu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas