Artykuł sponsorowany Czy do montażu rusztowań potrzebne są specjalne uprawnienia?

Czy do montażu rusztowań potrzebne są specjalne uprawnienia?

Montaż rusztowań to zaawansowana usługa, która jest niezbędna przy realizacji różnego typu robót budowlanych – głównie na elewacjach. Ponieważ takie zadanie wiąże się z pracą na wysokości, bardzo ważne jest to, by przestrzegać wszystkich wymagań związanych z bezpieczeństwem pracy. Przepisy budowlane mówią o tym, kto jest uprawniony do podejmowania takich działań.  

Montaż rusztowań a prawo

Jakie przepisy poruszają kwestię montażu rusztowań? Odpowiedzi na większość pytań można znaleźć w następujących dokumentach:

  • rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych,
  • artykule 237 Kodeksu pracy,
  • rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września z 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

Przepisy budowlane dotyczą między innymi zasad montażu rusztowań budowlanych, a także ich eksploatacji oraz demontażu. Zawarto tam informacje na temat bezpieczeństwa i higieny pracy oraz tego, kto legalnie może zajmować się montażem rusztowań.  

Uprawnienia do montażu rusztowań

Osoby zatrudnione bezpośrednio przy montowaniu rusztowań muszą dysponować uprawnieniami.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku pracowników, którzy odpowiadają za prace pomocowe, np. podawanie elementów. Oni nie muszą dysponować wspomnianymi uprawnieniami, ale ich działania są nadzorowane przez osoby z prawem do stawiania rusztowań.   

Kto wydaje uprawnienia do montowania rusztowań?

Uprawnienia dla monterów rusztowań wydaje Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Żeby je zdobyć, należy odbyć specjalne szkolenie, które kończy się egzaminem złożonym przed komisją IMBiGS. Pozytywny wynik jest równoznaczny z otrzymaniem tzw. książeczki montera rusztowań.

Co ważne, raz zdobyte uprawnienia są bezterminowe. Nie oznacza to jednak, że nie można ich stracić. Dzieje się tak w momencie, gdy pracownik łamie zasady bezpieczeństwa przy stawianiu rusztowań.

Kiedy warto zamawiać rusztowania?

Rusztowania to tymczasowe konstrukcje, które wykorzystuje się w kontekście małych i dużych prac budowlanych. Można je zamówić na przykład w firmie Kościański ze Słupska. To jeden z wiodących producentów rusztowań modułowych typu klin w województwie pomorskim. Od ponad dekady dostarczają oni wysokiej klasy sprzęt do prac budowlanych na wysokościach na terenie całej Polski.

Jeśli zatem musisz wykonać prace budowlane przy domu jednorodzinnym, biurowcu czy hali magazynowej, warto zwrócić się do tych specjalistów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas