Materiał Partnera Nowoczesne rusztowania klinowe stosowane podczas budowy.

Nowoczesne rusztowania klinowe stosowane podczas budowy.

Rusztowania były stosowane podczas budowania budynków bądź wysokich obiektów już w czasach starożytnej Grecji, a nawet Chin. Okazuje się, że Nubijczycy oraz Egipcjanie używali takich konstrukcji zbliżonych wyglądem do współczesnych. Ich głównym zastosowaniem jest ułatwienie pracownikom wykonywanie prace na pewnych wysokościach, zazwyczaj tam, gdzie nie można dosięgnąć ręką, stojąc bezpośrednio na podłożu.

Rodzajów rusztowań stosowanych na budowach jest wiele. Jednak większość z nich bardzo podobnie do siebie wygląda. Różnią się między sobą przede wszystkim sposobem mocowania poszczególnych elementów, tworzywem budujących ich podstawową strukturę oraz materiałem stanowiącym pomost. Te konstrukcje budowlane są niczym innym jak pewnego rodzaju systemem rur, układających się pionowo (tworzą wtedy słupy), do których przytwierdzane są poziome drążki. Taka forma sprawia, że można pomiędzy nie, włożyć drewnianą deskę bądź płytę z lekkich metalowych półproduktów. Dzięki takiej konstrukcji pracownik jest w stanie wykonać pracę w bardzo komfortowy sposób, na sporych (nawet do kilkudziesięciu metrów) wysokościach. Należy wiedzieć, że praktycznie każda budowa charakteryzuje się robotami realizowanymi ponad ziemią.

Rusztowania klinowe

Nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi podczas robót na zewnątrz budynków są konstrukcje w typie klina. Odznaczają się one dużą prostotą podczas montowania, dzięki temu stały się one popularniejsze od tradycyjnych rusztowań rurowych. Do budowy całego systemu w tym typie potrzebne są tylko trzy osoby. Natomiast cała konstrukcja jest na tyle nowoczesna, że demontaż jej i ponowny montaż w innym miejscu nie stanowi żadnego problemu, czy też dodatkowej pracy podczas budowy. System budujący całe rusztowanie klinowe sprawia, że jest ono łatwe do przechowywania oraz transportowania. Co więcej, nie wymaga ono płaskiej powierzchni do rozłożenia. Co więcej, dużym atutem tego systemu, jest możliwość wykorzystania poszczególnych elementów jako dodatkowe konstrukcje podporowe. Firma Handlowa Olimpia Kościański jest jednym z producentów rusztowań typu klin na terenie Polski. Swoje usługi oferują wszelkim przedsiębiorstwom budowlanym z całego kraju.

Jakie można jeszcze spotkać rodzaje rusztowań?

Dotychczas najczęściej wykorzystywanym rusztowaniem podczas budowy było to w typie warszawskim. Należy one do konstrukcji ciężkich, lecz łatwych w montażu. W tym wariancie ramy stalowo – metalowe tworzą tak zwany moduł. Moduły te łączą się ze sobą czopowo, ale nie wymagają one użycia dodatkowych elementów. Należy wiedzieć, że jedna część rusztowania warszawskiego waży między 8 a 10 kilogramów. Co więcej, tego typu konstrukcja może osiągnąć wysokość tylko 8 metrów, o ile zostanie ona wcześniej  właściwie zakotwiczona. Choć to bardzo tradycyjny system umożliwiający pracę na wysokościach, to obecnie mocno wypierany jest przez nowocześniejsze wersje takie jak klinowa. Dlatego coraz częściej można spotkać rusztowania klinowe na budowach, niż te w typie warszawskim.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas