Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o instalacjach odgromowych?

Co warto wiedzieć o instalacjach odgromowych?

Instalacja odgromowa może pomóc ochronić nasze domostwo w trakcie burzy, kiedy mamy do czynienia z wyładowaniami atmosferycznymi. Dzięki niej możemy uniknąć takich uszkodzeń jak pękanie ścian, pożar, uszkodzenie izolacji czy zniszczenie sprzętów elektronicznych podłączonych do sieci wewnątrz obiektu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat instalacji odgromowych? O tym piszemy w artykule.

Jak działa instalacja odgromowa. Obowiązek montażu instalacji odgromowej

Jeśli chodzi o instalacje odgromowe, to obowiązek ich wykonania obejmuje wszystkich wykonawców budynków przemysłowych, użyteczności publicznej, jak również domów, których wysokość jest większa niż 15 metrów, a powierzchnia przekracza 500 m2.  Obowiązek ten dotyczy także domostw wykonanych z materiałów łatwopalnych czyli np. drewnianych, jednak konsekwencje wyładowań atmosferycznych mogą być odczuwalne nawet, jeśli doszło do nich w odległości 1,5 km od naszego domu.

Jeśli chodzi o działanie tego rodzaju instalacji, to opierania się ona na stworzeniu dobrych warunków przepływu dla energii elektrycznej pochodzącej z wyładowania atmosferycznego, która jest w bezpieczny sposób odprowadzany z dachu do gruntu poprzez drogę o małym oporze przez zamontowaną na obiekcie budowlanym instalację odgromową. Wszystkie jej elementy muszą też współpracować prawidłowo, aby możliwa było prawidłowe i bezpiecznie przewodzenie. W poczet tych elementów zaliczyć możemy zwody montowane na kalenicy dachu lub jego krawędzi w postaci poziomej lub pionowej (wykonane zwykle z drutu ocynkowanego o średnicy 8 mm) i odpowiadające za bezpośrednie przyjmowanie energii elektrycznej pochodzącej z wyładowania atmosferycznego, drut odprowadzający montowany na zewnętrznych ścianach obiektu. Ostatnim z elementów instalacji odgromowej jest tak zwany uziom, który odpowiada za rozproszenie pozostałej energii elektrycznej powstałej przy uderzeniu pioruna, a tworzy się go przy pomocy bednarki lub szpilek uziemiających.

Odgromniki

Zestaw wspomnianych wcześniej elementów instalacji odgromowej nie stanowi stuprocentowej ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. Mowa tu m.in. o instalacjach, które znajdują się wewnątrz domu. Z uwagi na ten fakt w celu skutecznej ochrony sprzętu, dobrze jest podłączyć do gniazdek elektrycznych, telefonicznych czy antenowych ochronniki przepięciowe służące do zabezpieczenia przeciwprzepięciowego. Dzięki tym ochronnikom możemy także zapobiec powstaniu groźnych udarów prądowych powstałych podczas burzy. Dobrze jest także zadbać o wynajęcie rzetelnej firmy montującej instalacje odgromowe takiej jak Instalacje Elektryczne Dawid Niedbała, w której bogatej ofercie znajdą Państwo także m.in. takie usługi jak pomiar instalacji elektrycznych, montaż systemów alarmowych, projektowanie monitoringu, montaż kamer przemysłowych czy naprawę i konserwację oświetlenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas