Materiał Partnera Co warto wiedzieć o domowej instalacji centralnego ogrzewania?

Co warto wiedzieć o domowej instalacji centralnego ogrzewania?

Centralne ogrzewanie w domu to jedna z istotniejszych instalacji, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Ciepłe kaloryfery zimą, przyjemne uczucie stąpania po ogrzewanej od spodu podłodze – wszystko to kojarzy nam się z komfortem, wygodą i – nomen omen – ciepłem domowego ogniska. Przygotowując się do montażu instalacji centralnego ogrzewania, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii związanych z tym zagadnieniem.

Centralne ogrzewanie w domu – o czym pamiętać?

Przede wszystkim wskazane jest, by wybrany przez nas domowy system grzewczy składał się z produktów tylko jednego producenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że poszczególne elementy, z których składa się nasze centralne ogrzewanie, są ze sobą spasowane i idealnie współpracują. W przeciwnym wypadku możemy nie tylko zmniejszyć parametry naszej instalacji grzewczej, ale też doprowadzić do jej uszkodzeń.

Dużą wagę należy przyłożyć do samego procesu projektowania instalacji. Jeśli przebiegnie on prawidłowo, także efekt końcowy powinien działać bez zarzutu. Przygotowując się do montażu, powinniśmy zatem przeanalizować, jaki system grzewczy jest idealny dla naszego domu oraz która cecha jest dla nas najważniejsza - bezawaryjność, czy może łatwość instalacji. Wiele osób dodatkowo ceni sobie możliwość wykorzystania urządzeń elektronicznych do sterowania instalacją centralnego ogrzewania. Zwiększanie temperatury za pomocą smartfona to nie wizja przyszłości, ale jak najbardziej realne rozwiązanie i decyzja o takiej opcji powinna zostać podjęta jeszcze na etapie wybierania poszczególnych elementów.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Nie należy zapominać o istotnej kwestii, jaką jest wybór grzejników do pomieszczenia. Choć wiele osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe, są nadal miejsca - np. takie, jak łazienka - gdzie grzejnik wiszący może okazać się przydatny. Może on bowiem służyć dodatkowo za wieszak na ręcznik po kąpieli, równocześnie odparowując zgromadzoną w nim wodę.

Co istotne – wybór ogrzewania podłogowego stawia nas przed następnym dylematem: co powinno się znaleźć na podłodze? Część osób wybiera panele, inni - płytki. W obu przypadkach trzeba zwrócić uwagę na fakt, czy materiał jest odporny na działanie wysokich temperatur. Dodatkowo powinien mieć jak najniższy współczynnik oporu cieplnego oraz dobrze przewodzić ciepło. Wśród paneli królują przede wszystkim panele winylowe, wśród płytek - ceramiczne kafelki, które idealnie pasują zarówno do kuchni, jak i do łazienki.

Jaką firmę do położenia instalacji centralnego ogrzewania wybrać?

Szukając firmy, która w swojej ofercie ma montaż instalacji centralnego ogrzewania, warto rozejrzeć się wśród lokalnych specjalistów w tym zakresie. Istnieje wiele firm zajmujących się tym tematem, np. w Rzeszowie jest to firma Alfa II. Przedsiębiorstwo to od ponad 20 lat tworzy takie rozwiązania, jak instalacja centralnego ogrzewania. W ofercie firmy znajduje się także kotłownia gazowa lub olejowa, instalacje gazowe i wodno-kanalizacyjne. Wybierając tę firmę, mamy pewność, że nasza domowa instalacja grzewcza zostania wykonana z należytą dokładnością, a projektem i realizacją zajmą się wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy.

Opracowanie:

Alfa II Wiesław Sztajura

Rzeszów , Orzeszkowej 13a

Podziel się