Artykuł sponsorowany Jak działają osuszacze adsorpcyjne?

Jak działają osuszacze adsorpcyjne?

Zbyt wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest zjawiskiem niepożądanym z wielu względów. Wilgoć w pomieszczeniach użytkowanych przez ludzi wpływa na pogorszenie samopoczucia, przyczynia się też do korozji materiałów budowlanych. Kontrolę zawartości wody w powietrzu najczęściej zapewniają systemy wentylacji. Jednak w szczególnych sytuacjach – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych – konieczne bywa użycie osuszacza powietrza.

Przeznaczenie adsorpcyjnych osuszaczy powietrza

Osuszacz adsorpcyjny jest jednym z wielu typów urządzeń do usuwania wilgoci z powietrza. Zdecydowanie częściej spotykanym rozwiązaniem jest osuszacz kondensacyjny, którego przewaga wynika przede wszystkim z niższego poboru mocy. Z kolei osuszacz adsorpcyjny nie ma żadnych ograniczeń w zakresie temperatury otoczenia i poziomu wilgotności. Wiąże się to jednak z istotnie większym poborem energii elektrycznej. W praktyce z urządzeń tego typu korzystają głównie zakłady przemysłowe, w których wymagane jest zachowanie niskiej wilgotności względnej powietrza technologicznego (np. w przetwórstwie spożywczym, farmacji, chłodnictwie, lakiernictwie i energetyce).

W ofercie firmy HUMAC AIR CREATORS dostępne są również osuszacze adsorpcyjne przeznaczone dla branży budowlanej. Zwykle mniejsze od modeli dla przemysłu są też mniej energochłonne, a jednocześnie na tyle wydajne, by szybko usunąć wilgoć technologiczną z wylewek i zapraw, a także ze ścian oraz stropów budynków po zalaniach. Eksperci ze wspomnianego przedsiębiorstwa zawsze służą klientom radą przy wyborze optymalnego rozwiązania.

Na jakiej zasadzie działają osuszacze adsorpcyjne?

Jak wskazuje nazwa, osuszanie powietrza w urządzeniach tego typu odbywa się z wykorzystaniem procesu adsorpcji, czyli pochłaniania wilgoci z powietrza przez materiał higroskopijny (desykant). Strumień powietrza napływającego trafia do rotora, którego wnętrze pokryte jest desykantem, np. żelem krzemionkowym. Cząsteczki wody osadzają się w porach na rotorze, a suche powietrze przekazywane jest dalej – do pomieszczenia lub zasilanego układu technologicznego.

Aby adsorbent zachował zdolność pochłaniania wilgoci, konieczne jest równoległe prowadzenie procesu regeneracji. Dlatego przez osuszacz przepływa drugi, niezależny strumień powietrza regeneracyjnego. Powietrze regeneracyjne jest podgrzewane, dzięki czemu przepływając przez rotor powoduje odparowanie nagromadzonej na nim wilgoci. Powstała w ten sposób para wodna jest odprowadzana poza urządzenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas