Materiał Partnera Metody ogrzewania ze względu na rodzaj paliwa

Metody ogrzewania ze względu na rodzaj paliwa

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z podejmowaniem wielu czasem trudnych decyzji dotyczących wprowadzania różnych systemów i rozwiązań ułatwiających życie i podnoszących komfort. Jedną z nich jest wybór najkorzystniejszej według indywidualnych preferencji i potrzeb metody ogrzewania domu. Obecnie sposobów na ogrzewanie obiektów jest co najmniej kilka. Jak zatem znaleźć ten najlepszy?

Od czego zależy wybór metody ogrzewania domu?

Podczas planowania budowy domu dosyć istotną kwestią jest zaplanowanie wprowadzenia odpowiedniego rodzaju ogrzewania. Decyzję o wybranej metodzie grzewczej należy podjąć juz na etapie powstawania projektu domu, ponieważ często wymagane może okazać się doprowadzenie do budynku różnego rodzaju przyłączy, które to powinny zostać wykonane na wczesnych etapach budowy.

Wybór sposobu na ogrzewanie domu może być determinowany różnymi czynnikami, do których w szczególności należy cena urządzeń grzewczych oraz całkowity koszt eksploatacji, szczególnie w sezonie grzewczym. Poza argumentami związanymi z finansami warto zwrócić uwagę również na dane techniczne kotłów grzewczych, a także ich funkcjonalność i poziom komfortu związany z ich użytkowaniem. Poszukując odpowiedniej metody grzewczej warto także zwrócić uwagę na to, czy dane rozwiązanie jest ekologiczne i nie zanieczyszcza powietrza.

Popularne rodzaje metod grzewczych

Najbardziej popularną metodą ogrzewania obiektów mieszkalnych jest z pewnością ogrzewanie gazowe. Montażem takiego ogrzewania zajmuje się np. firma Iw-Bud. Sposób ten jest zazwyczaj zawierany w większości nowych projektów budowlanych. Z pewnością jest to wynikiem posiadania wielu zalet tej metody grzewczej. Przede wszystkim ogrzewanie gazowe nie wymaga wydzielenia osobnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownie, w której będzie znajdował się piec i będzie składowany opał. Ogrzewanie gazowe charakteryzuje się, tym że samo urządzenie grzewcze cechuje niewielki rozmiar i można je umiejscowić np. w łazience lub też w przedpokoju. Ponadto paliwem zasilającym piec jest gaz płynny lub gaz ziemny, który to dostarczany jest do domu za pomocą przyłącza do sieci gazowej. Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do sieci konieczne jest wykonanie przydomowego zbiornika, w którym gaz będzie przechowywany.

Kolejną techniką grzewczą jest ogrzewanie domu zasilane paliwem stałym takim, jak węgiel lub drewno. Jest to obecnie najtańsza metoda grzewcza, z której korzysta wiele osób szczególnie na terenach wiejskich. Ogrzewanie paliwem stałym wymaga jednak wydzielenia odrębnego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię, a także częstego dokładania opału do paleniska. Częściowe zautomatyzowanie tej techniki grzewczej jest możliwe dzięki zmianie paliwa na ekogroszek lub pellet. Ten rodzaj paliwa może być używany w piecach z tak zwanym podajnikiem, które nie wymagają ciągłej kontroli. Z pewnością zwiększy to komfort użytkowania tego systemu grzewczego.

Wybierając technikę grzewczą do swojego wymarzonego domu warto na początku zastanowić się nad swoimi indywidualnymi oczekiwaniami. Obecnie ofert dostępnych  technik grzewczych jest sporo, dlatego warto przed rozpoczęciem prac uwzględnić swoje indywidualne preferencje i komfort jaki niosą za sobą poszczególne rozwiązania.

Opracowanie:

Iw-Bud Krzysztof Duczyński

Police , ks. kard. Wyszyńskiego 54 lok. 10

  • tel. 600 971 193

Podziel się