Artykuł sponsorowany Co powinien zawierać projekt budowlany?

Co powinien zawierać projekt budowlany?

Jeśli planujesz budowę domu, musisz skompletować szereg niezbędnych pozwoleń. Do ich uzyskania konieczny będzie projekt budowlany, który jest podstawowym dokumentem inwestora w całym procesie inwestycyjnym. Zawartość projektu jest ściśle określona, ale prawo w tym zakresie co jakiś czas ulega zmianie. Kto wykonuje projekt budowlany? Co musi znajdować się w projekcie budowlanym po nowelizacji? 

Kto sporządza projekt budowlany?

Zgodnie z prawem budowlanym projekt musi zostać sporządzony przez uprawnionego architekta. Do jego podstawowych obowiązków należy opracowanie projektu zgodnie z wymaganiami odpowiedniej ustawy i obowiązującymi przepisami oraz uwzględnienie założeń administracyjnych, a także zastosowanie zasad wiedzy technicznej. W Myślenicach możesz skorzystać z usług Pracowni Architektonicznej Marka Wójcika

Jaki powinien być projekt budowlany?

Dawniej projekt budowlany składał się z 2 części: projektu zagospodarowania przestrzennego terenu bądź działki i projektu architektoniczno-budowlanego. Po nowelizacji prawa w 2020 roku nastąpiła zmiana w tym zakresie i poszerzenie projektu o jeszcze jeden element. Od 19 września 2021 roku projekty budowlane muszą zawierać również projekt techniczny. Do tego momentu, by uzyskać pozwolenie na budowę, wciąż można jeszcze składać dwuczęściowy dokument. 

Co zawiera projekt budowlany? 

Projekt budowlany to podstawowy dokument, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Dlatego tak ważne jest, by został odpowiednio przygotowany i zawierał wszystkie niezbędne informacje. Projekt zagospodarowania przestrzennego terenu bądź działki obejmuje określenie ich granic, usytuowanie, obrys i układ już istniejących obiektów budowlanych, jak również dopiero projektowanych, a także tych znajdujących się poza terenem. Nie może także zabraknąć określenia sposobu odprowadzania ścieków oraz układów: komunikacyjnego i zieleni. 

Projekt architektoniczno-budowlany to najważniejszy element całego projektu. Zawiera rysunki i opisy architektoniczne bryły obiektu. Obejmuje m.in. informacje o układzie przestrzennym, charakterystycznych parametrach technicznych, rozwiązaniach materiałowych i ich wpływie na środowisko oraz planowanym sposobie dostarczania ciepła do ogrzewania budynku. 

Chociaż projekt techniczny nie jest wymagany do uzyskania pozwolenia na budowę, to jest to dokument niezbędny na etapie odbierania obiektu. Zawiera wiadomości o rozwiązaniach konstrukcyjnych i obliczeniach statyczno-wytrzymałościowych. Wymagana jest również charakterystyka energetyczna i planowane rozwiązania materiałowe. By cała inwestycja przebiegła bez zbędnych komplikacji, warto już od samego początku nawiązać współpracę, ze sprawdzonym biurem architektonicznym, które zapewni komplet niezbędnych dokumentów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas